Kazachstan: operacja przeciwko islamistom

(fot. PAP / EPA / ADI WEDA)

W Kazachstanie w trakcie operacji przeciwko islamistom zatrzymano 16 domniemanych członków ekstremistycznej organizacji religijnej At Takfir wal-Hidżra - poinformowała w środę służba prasowa Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego (KBN).

 
Zatrzymanym zarzucono "podsycanie nienawiści na tle religijnym".
 
Według KBN operacja w celu "zneutralizowania komórek organizacji (At Takfir wal-Hidżra)" jest prowadzona w trzech obwodach Kazachstanu i w mieście Ałma Ata.
 
"Zwolennicy organizacji wspierają działania terrorystów w Syrii i Iraku, a także całkowicie odrzucają świeckie rządy i prawa konstytucyjne" - głosi oświadczenie KBN.
 
Islamistyczna organizacja At Takfir wal-Hidżra powstała w latach 60. XX wieku w Egipcie; w Kazachstanie jest zakazana od roku 2014 - pisze agencja Reuters.
 
Zaznacza, że operacja przeciwko potencjalnym jej członkom w Kazachstanie jest prowadzona m.in. w rejonie miasta Aktobe na północnym zachodzie kraju, gdzie w czerwcu sympatycy dżihadystycznego Państwa Islamskiego napadli na sklepy i magazyn broni; zabili siedmiu ludzi. Zginęło też 18 napastników.
 
W listopadzie sąd skazał pozostałych napastników - domniemanych sympatyków IS - na kary dożywotniego więzienia - pisze Reuters. 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?