Rosja oskarża Zachód o hipokryzję ws. Aleppo

(fot. PAP/EPA/ZOUHIR AL SHIMALE)

Rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony Igor Konaszenkow oświadczył we wtorek, że krytyka Zachodu dotycząca metod zdobywania Aleppo przez siły syryjskie i rosyjskie jest hipokryzją, ponieważ rebelianci wykorzystywali mieszkańców miasta jako żywe tarcze.

 

Według Konaszenkowa cywile, którzy uciekli ze wschodnich dzielnic Aleppo, kontrolowanych przez rebeliantów, opowiadali o represjach, jakimi grożono im gdyby podjęli próby ucieczki z oblężonego miasta.

 

ONZ: siły rządowe dokonują egzekucji cywili w Aleppo

 

Generał odniósł się też do nagrań wideo, ukazujących straszliwe zniszczenia okolic Aleppo zamieszkanych przez ludność cywilną, jakich miały dokonać siły rosyjskie i nazwał je zdjęciami zaaranżowanymi przez rebeliantów.

 

Konaszenkow powiedział również, że rosyjscy saperzy, którzy dokonali inspekcji szkół i szpitali we wschodnich dzielnicach miasta poinformowali, że wszystkie te budynki zostały zamienione w składy i fabryki amunicji oraz kryjówki rebeliantów.

 

Generał oskarżył ponadto państwa zachodnie oraz organizacje międzynarodowe o to, że nie dostarczają pomocy humanitarnej do wschodniego Aleppo.

 

Wcześniej we wtorek wiele organizacji apelowało o wywieranie nacisku na syryjski reżim, aby można było monitorować losy ludzi z Aleppo. Wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych ds. praw człowieka Zeid Ra'ad Al Hussein apelował o zezwolenie na monitorowanie, jak traktowani są ludzie uciekający z Aleppo.

 

Również rzecznik Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Rupert Colville alarmował, że do ONZ dotarły informacje o mordowaniu przez armię syryjską i zagraniczne bojówki ludności cywilnej we wschodnim Aleppo.

 

We wtorek rano Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) ostrzegł, że w wyniku walk we wschodnim Aleppo bezpośrednio zagrożone śmiercią są dziesiątki tysięcy osób.

 

Od 15 listopada trwa ofensywa sił reżimu Baszara el-Asada na kontrolowane przez rebeliantów dzielnice we wschodnim Aleppo. Rosyjskie ministerstwo obrony podało, że oddziały rządowe kontrolują ponad 95 proc. Aleppo; według syryjskich mediów jest to 98 proc. miasta.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.86

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook