Ukraina:2 tys. demonstrantów na wiecu Saakaszwilego w Kijowie

(fot. shutterstock.com)

Około 2 tys. osób uczestniczyło w niedzielę w Kijowie w demonstracji zwołanej przez b. prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego. Po odejściu z urzędu gubernatora obwodu odeskiego tworzy on ruch domagający się wcześniejszych wyborów parlamentarnych na Ukrainie.

 

- Nie tworzymy nowej partii, a nową klasę polityczną. Nasze szeregi nie są na sprzedaż, lecz jednoczą najlepszych ludzi - oznajmił ze sceny ustawionej obok pomnika Wiaczesława Czornowiła, dysydenta w czasach ZSRR, działacza niepodległościowego i przywódcy Ludowego Ruchu Ukrainy.

 

Saakaszwili, który jest obywatelem Ukrainy, oświadczył, że akcja, którą zorganizował wraz ze swoim Ruchem Nowych Sił, odbywa się pod hasłem "Ostatnia zima tego parlamentu".

 

- Chcemy rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych i szybkiego uporządkowania spraw w państwie - wyjaśnił.

 

B. prezydent uznał, że Ukraińcy mają już dość niezrealizowanych obietnic politycznych oraz rządów kleptokracji.

 

- Kradną wszystko, co tylko mogą i to na oczach wszystkich. Ukraina ugrzęzła w magicznym kole korupcji. Tej małej szajce trzeba powiedzieć dość! - mówił.

 

Publicysta i obserwator polityczny Andrij Kapustin zwrócił uwagę, że dość liczna jak na niedzielę demonstracja, która zebrała się mimo - jak podkreślił - całkowitego braku informacji o niej w tradycyjnych mediach świadczy o dużym zapotrzebowaniu na nową siłę polityczną na Ukrainie.

 

- Masa krytyczna narasta bardzo szybko i każdy krok rządu, parlamentu i prezydenta tylko to podgrzewa - powiedział w rozmowie z PAP.

 

- Nie sądzę, żeby na tej demonstracji wszystko się skończyło, gdyż potrzeba nowych wyborów jest dziś oczywista, trudno jednak jeszcze prognozować, kiedy miałyby się one odbyć - zaznaczył Kapustin.

 

Saakaszwili ustąpił ze stanowiska gubernatora obwodowego w Odessie 7 listopada, oskarżając prezydenta Petra Poroszenkę o popieranie klanów korupcyjnych. Wyjaśniał wówczas, że o jego dymisji przesądziły elektroniczne deklaracje majątkowe urzędników państwowych, w których wykazywali wielkie dochody, a jednocześnie prosili o pomoc materialną.

 

Saakaszwili został gubernatorem obwodu odeskiego w maju 2015 roku. Ukraińskie obywatelstwo odebrał z rąk Poroszenki tuż przed nominacją. Tymczasem Prokuratura Generalna Gruzji postawiła Saakaszwilemu w 2014 roku zarzuty nadużycia władzy. Dotyczą one m.in. rozpędzenia protestów antyrządowych w 2007 roku. W grudniu 2015 roku Saakaszwili został pozbawiony gruzińskiego obywatelstwa.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.33

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook