Syria: blisko milion mieszkańców w strefach oblężonych

Wystawa uliczna organizacji Save the Children w Madrycie (fot. PAP/EPA/PEDRO ARMESTRE/SAVE THE CHILDREN/HANDOUT)

Do blisko miliona wzrosła liczba osób przebywających w różnych oblężonych miejscach w Syrii - poinformował w poniedziałek Radę Bezpieczeństwa przedstawiciel ONZ ds. humanitarnych Stephen O'Brien. Brakuje tam żywności, leków i paliwa, nie dociera żadna pomoc.

 

Chodzi o różnej wielkości strefy, które działaniami wojennymi zostały całkowicie odcięte od świata zewnętrznego. Żadnego dostępu do nich nie mają agendy i organizacje dostarczające pomoc humanitarną.

 

Rok temu liczba mieszkańców takich stref wynosiła 394 tys.; pół roku temu - 487 tys.; obecnie jest to 974 tys. - podał O'Brien. Znajdujący się tam ludzie są "izolowani, zagłodzeni, bombardowani i pozbawieni pomocy medycznej i humanitarnej, co ma ich zmusić do poddania się albo ucieczki" - mówił.

 

"To rozmyślna taktyka, okrutna forma zbiorowej kary" - dodał. Jego zdaniem, odpowiedzialne są za to przede wszystkim siły reżimu syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada.

 

Taktyka ta jest stosowana "w straszliwy sposób przez stronę konfliktu, która przede wszystkim powinna bronić i chronić swoich własnych obywateli, nawet tych, którzy mają inne poglądy niż ich przywódcy" - powiedział O'Brien. Wyraził ubolewanie, że członkowie Rady Bezpieczeństwa - gdzie prawem weta dysponuje Rosja wspierająca syryjski reżim - nie są w stanie zakończyć stanów oblężenia, w wyniku których cierpią ludzie w Syrii.

 

Rada Bezpieczeństwa regularnie zbiera się, by debatować nad sytuacją humanitarną w Syrii, zwłaszcza w kontrolowanych przez rebeliantów wschodnich dzielnicach Aleppo, gdzie w skrajnie trudnych warunkach mieszka co najmniej 250 tys. osób.

 

Tuż przed posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa ambasador Francji przy ONZ Francois Delattre powiedział, że sytuacja w Aleppo "jest straszna i katastrofalna". Oskarżył reżim Asada o to, że prowadzi "wojnę totalną w celu odbicia Aleppo za wszelką cenę".

 

Ambasador Wielkiej Brytanii Matthew Rycroft uznał z kolei, że bombardowania Aleppo, prowadzone przez siły syryjskie i rosyjskie, to barbarzyństwo.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Franek 08:07:33 | 2016-11-22
A gdzie było ONZ i O'Brien gdy lotnictwo amerykańskie i francuskie bombardowało wojska libijskie i irackie?
Ilu było chrześcijan w Iraku i Syrii za panowania Saddama Husajna i Asada?
Jak wyglądała Libia za Kadafiego?
Ilu zabito Koptów za Mubaraka?
Dokładnie policzcie ...

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook