Ukraina: obchody Święta Niepodległości w Kijowie

(fot. Tomasz Bidermann / Shutterstock.com)

W dniu Święta Niepodległości Polski dyplomaci z ambasady RP w Kijowie złożyli w piątek wieńce przed tablicą i krzyżem upamiętniającym uczestników powstania styczniowego, którzy byli więzieni i zginęli w twierdzy Krzywa Kaponiera w stolicy Ukrainy.

 

Życzenia z okazji Święta Niepodległości przekazali także przedstawiciele najwyższych władz ukraińskich: prezydent Petro Poroszenko i premier Wołodymyr Hrojsman.

 

- Życzę przyjacielskiej Polsce pokoju i dobrobytu! - napisał na Facebooku Poroszenko.

 

- Pozdrawiam naszych przyjaciół, Polaków, w Dniu Niepodległości! Życzę wolnej Polsce dobrobytu, pokoju i dobra! - przekazał Hrojsman.

 

Ambasador Polski Jan Piekło podkreślił podczas uroczystości w Krzywej Kaponierze, że miejsce to wskazuje, iż w walkach o polską niepodległość uczestniczyli także przedstawiciele innych narodów.

 

- Są tu widoczne ślady wspólnych działań i wspólnych losów. Polska sprawa to także sprawa ukraińska, litewska i dobrze byłoby, byśmy o tym pamiętali - powiedział dziennikarzom.

 

Za udział w powstaniu na Ukrainie do carskich więzień trafiło około 3 tys. osób. Przywódcy powstania styczniowego na tych terenach - Adam Zieliński, Władysław Tadeusz Rakowski, Platon Krzyżanowski, Romuald Olszański i Adam Drużbacki - zostali rozstrzelani w Krzywej Kaponierze w Kijowie.

 

W sobotę, z okazji Dnia Niepodległości, kijowscy Polacy zapraszają tymczasem na rajd samochodowy "Razem z Polską 2016". Impreza odbędzie się po raz pierwszy. Organizatorem jest Kijowskie Kulturalno-Oświatowe Stowarzyszenie Polaków Zgoda. Trasa rajdu będzie prowadziła przez miejsca i ulice w Kijowie, które związane są z Polską.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook