Korea Płd.: nowy premier i minister finansów

(fot. shutterstock.com)

Prezydent Korei Południowej Park Geun Hie dokonała zmian w składzie gabinetu mianując nowego premiera, ministra finansów i ministra bezpieczeństwa publicznego - poinformował w środę urząd prezydencki.

 

Zmian dokonano po skandalu politycznym związanym z wykryciem, iż bliska znajoma pani prezydent, Czoi Sun Sil, miała dostęp do poufnych dokumentów państwowych, w tym do wstępnych wersji tekstów jej przemówień.

 

Czoi Sun Sil została aresztowana i toczy się przeciwko niej śledztwo, które ma wyjaśnić charakter jej powiązań z prezydent Park Geun Hie. Zarzuca się jej również próby wyłudzenia dużych sum pieniędzy od czołowych koncernów południowokoreańskich, w tym od Samsunga, giganta na rynku elektronki.

 

Nowym premierem został Kim Bjong Jun, były wysokiej rangi urzędnik w administracji poprzedniego prezydenta Roh Mu Hjuna. Zastąpił on obecnego szefa gabinetu Hwang Kio Ahn. W systemie rządów w Korei Południowej rola premiera jest ograniczona i sprowadza się głównie do zadań adminstracyjnych. Właściwa władza spoczywa w rękach prezydenta.

 

Na stanowisko wicepremiera i ministra finansów powołano Jim Dzong Jonga, dotychczasowego przewodniczącego Komisji Usług Finasowych. Zastąpił on Ju Il Hu, który uważany był za głównego kreatora polityki gospodarczej rządu i był dobrze oceniany w kołach światowej finansjery.

 

Według sondaży opinii publicznej 67 proc. obywateli Korei Południowej chce dymisji prezydent Park, która nie zdołała przekonująco wyjaśnić jej powiązań z Czoi Sun Sil i zakresu jej ewentualnego wpływu na sprawy państwowe.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook