Rozmowy władz Francji, Niemiec i Rosji ws. Syrii

(fot. shutterstock.com)

Po spotkaniu czwórki normandzkiej w środę w Berlinie ws. konfliktu w Donbasie prezydent Francji Francois Hollande, Rosji Władimir Putin oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel spotkają się na "rozmowy robocze" w sprawie sytuacji w Syrii - podał Pałac Elizejski.

 

Jak poinformowało AFP źródło z otoczenia prezydenta Hollande'a, celem spotkania ma być w szczególności "przekazanie Władimirowi Putinowi tego samego przesłania w sprawie Syrii: (Zachodowi zależy na) trwałym rozejmie w Aleppo i (zapewnieniu) dostępu do pomocy humanitarnej, by powstrzymać trwającą w tym mieście rzeź".

 

We wtorek rosyjskie i syryjskie lotnictwo wstrzymało naloty na Aleppo w ramach przygotowań do "przerwy humanitarnej" 20 października, która ma umożliwić cywilom i rebeliantom opuszczenie miasta oraz - jak twierdzi Moskwa - odseparowanie umiarkowanych bojowników od terrorystów. Jednak syryjscy rebelianci odrzucili jakiekolwiek wycofanie bojowników z Aleppo i zapowiedzieli kontynuowanie walki.

 

We wrześniu krótko po załamaniu się tygodniowego zawieszenia broni armia syryjska, wspierana przez szyickie milicje i rosyjskie lotnictwo, rozpoczęła nową ofensywę w celu odbicia wschodnich dzielnic Aleppo z rąk zbrojnej opozycji. Ciężkie bombardowania miasta zniszczyły m.in. największy szpital w części miasta zajmowanej przez rebeliantów i odcięły ludność cywilną od pomocy humanitarnej.

 

Przed środowym spotkaniem w sprawie Syrii przywódcy będą rozmawiać w Berlinie z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką o uregulowaniu konfliktu w Donbasie. 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook