Nigeria: uwolnienie porwanych dziewcząt

(fot. PAP/EPA/STR)

W Nigerii uwolniono 21 spośród prawie 300 dziewcząt, porwanych w kwietniu 2014 roku przez islamskich fundamentalistów z Boko Haram w nigeryjskim mieście Chibok. Informację na ten temat potwierdził rząd w Abudży 13 października w specjalnym oświadczeniu.

 

Uwolnienie tej niewielkiej grupy nastąpiło w wyniku "mozolnych pertraktacji“ między rządem a terrorystami z Boko Haram - oświadczył nigeryjski minister informacji Lai Mohammed. Dodał, że obecnie dziewczęta znajdują się pod opieką władz.

 

Według miejscowych środków przekazu mediatorami byli przedstawiciele Międzynarodowego Czerwonego Krzyża i rządu Szwajcarii. Zapowiedziano dalsze prowadzenie tych rozmów.

 

W nocy z 14 na 15 kwietnia 2014 roku terroryści z Boko Haram porwali 276 uczennic z internatu państwowej szkoły średniej w Chiboku w stanie Borno w północno-wschodniej Nigerii. W ciągu kilku następnych miesięcy 57 z nich udało się uciec i następnie opisały one okoliczności porwania, które wywołało oburzenie i potępienie na całym świecie. Ich ucieczka ożywiła nadzieje na uwolnienie pozostałych dziewcząt, chociaż media sugerowały, że Boko Haram będzie usiłowało wykorzystać je jako monetę przetargową do wymiany za niektórych swoich dowódców, przebywających w więzieniach nigeryjskich.

 

W maju 2016 znaleziono przy drodze skrajnie wyczerpaną inną uprowadzoną - Aminę Ali. Opowiedziała ona, że udało się uciec jej i kilku innym dziewczętom, z których jednak 6 zmarło. W tydzień później znaleziono jeszcze jedną dziewczynę, ale rodzice porwanych wyrazili wątpliwości, czy jest to jedna z nich, gdyż jej nazwiska nie było wśród uprowadzonych. Obecnie zaś udało się uwolnić dalszych 21 dziewcząt, co oznacza, że w rękach terrorystów pozostaje nadal prawie 200 uczennic.

 

W rozpowszechnionym w Nigerii języku hausa Boko Haram znaczy "zachodnia edukacja jest grzeszna". Członkowie tego ugrupowania utożsamiają z chrześcijaństwem znienawidzony przez siebie zachodni system oświaty i zachodni styl życia. Uważają wszystkich niemuzułmanów za niewiernych. Domagają się natychmiastowego wprowadzenia prawa koranicznego w całej Nigerii oraz uwolnienia wszystkich swych aresztowanych członków w całym kraju. Oblicza się, że dotychczas w zamachach terrorystycznych przeprowadzonych przez tę grupę zginęło ponad 20 tysięcy osób, w tym wielu muzułmanów.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?