Strony konfliktu w Donbasie wycofują siły

(fot. BemPhoto / flickr.com / CC BY 2.0)

Strony konfliktu w Donbasie na wschodzie Ukrainy - siły rządowe i prorosyjscy separatyści - rozpoczęły w piątek wycofywanie swoich sił z jednego z odcinków, gdzie mają powstać trzy strefy bezpieczeństwa bez oddziałów wojskowych i uzbrojenia.

 

Szef donieckiej administracji obwodowej (wojewódzkiej) Pawło Żebriwski poinformował, że ukraińskie siły rządowe wycofują się w okolicach miejscowości Petrowske. "Zgodnie z ustaleniami do niedzieli wojska powinny być odprowadzone na odległość jednego kilometra z jednej i drugiej strony" - napisał na Facebooku.

 

Żebriwski zapewnił, że działania te w żaden sposób nie zagrażają ludziom, którzy żyją w tej strefie. "Chcę uspokoić mieszkańców obwodu donieckiego: nic strasznego się nie dzieje. To terytorium nadal pozostaje pod kontrolą ukraińskich władz, naszego wywiadu i pod nadzorem OBWE (Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie)" - podkreślił.

 

Żebriwski ostrzegł jednocześnie, że jeśli porozumienie o wycofaniu sił zostanie naruszone, ukraińskie wojska powrócą na dotychczasową linię podziału w Donbasie "w ciągu 10 minut". "Mam jednak nadzieję, że nie będzie takiej konieczności" - zaznaczył.

 

Przedstawiciel Ukrainy w trójstronnej grupie kontaktowej ds. Donbasu, były premier Jewhen Marczuk przekazał, że wycofywanie rozpoczęło się w piątek o godzinie 10. W grupie zasiadają wysłannicy Ukrainy, Rosji, OBWE i separatystów donbaskich.

 

Wyznaczenie stref to wynik porozumienia, zawartego w ramach trójstronnej grupy we wrześniu. Strefy mają powstać w miejscowościach Stanica Ługańska, Petrowskie i Zołote, by ułatwić realizację politycznej części ustaleń w sprawie Donbasu. Mówią one m.in. o wyborach samorządowych na opanowanych przez separatystów terytoriach, nadaniu tym obszarom specjalnego statusu i o amnestii dla prorosyjskich bojowników, którzy nie popełnili ciężkich przestępstw.

 

1 października strona ukraińska poinformowała o wycofaniu wojsk w okolicach Zołotego. Wiadomości tych nie potwierdzili obserwatorzy OBWE, którzy oświadczają, że nie mogą skontrolować sytuacji w tym miejscu ze względu na brak gwarancji bezpieczeństwa. Chodzi przede wszystkim o znajdujące się tam pola minowe.

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: dobnbas, ukraina

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook