Izrael: rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Szimona Peresa

(fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN)

W Jerozolimie rozpoczęły się w piątek uroczystości pogrzebowe byłego prezydenta Izraela Szimona Peresa. Trumna z honorową asystą wojskową jest transportowana na cmentarz narodowy na Wzgórzu Herzla, gdzie spoczywają izraelscy przywódcy i inni zasłużeni.

 

Transportowaniu trumny, przykrytej państwową flagą, na teren nekropolii towarzyszyły modlitwy odmawiane przez wojskowego rabina.

W uroczystościach uczestniczy ok. 6 tys. osób, w tym wielu światowych przywódców, na czele z prezydentem USA Barackiem Obamą. Są obecni m.in. prezydent Andrzej Duda, francuski prezydent Francois Hollande, prezydent Niemiec Joachim Gauck. Przewodniczący Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas stoi na czele delegacji kilku przedstawicieli palestyńskich władz.

 

Urodzony w II RP Szimon Peres, jeden z najwybitniejszych polityków izraelskich, zmarł w wieku 93 lat w nocy z wtorku na środę w Tel Awiwie, dwa tygodnie po doznaniu udaru mózgu. W latach 2007-2014 był prezydentem Izraela, dwukrotnie pełnił stanowisko premiera, przez wiele lat był ministrem i posłem.

 

Był też jednym z twórców historycznego porozumienia z Oslo z 1993 roku między państwem żydowskim a Organizacją Wyzwolenia Palestyny (OWP), które stworzyło podwaliny pod Autonomię Palestyńską. Za swoje wysiłki na rzecz procesu pokojowego został rok później uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?