Rosja gotowa do ponownej współpracy ws. Syrii

(fot. Orlok / Shutterstock.com)

Rosja gotowa jest do ponownego podjęcia współpracy z USA ws. Syrii i wkrótce wyśle ekspertów do Genewy na rozmowy z amerykańskimi partnerami - powiedział w środę przedstawiciel rosyjskiego Sztabu Generalnego gen. Wiktor Poznichir.

 

Wcześniej w środę Departament Stanu USA poinformował w oświadczeniu, że USA podejmują kroki w celu zawieszenia współpracy z Rosją w kwestiach dotyczących operacji w Syrii, jeśli Rosja i Syria nie przerwą działań ofensywnych w Aleppo.

 

Szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry, który rozmawiał telefonicznie z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem, powiedział, że USA "uznają Rosję za odpowiedzialną" za użycie na terenach miejskich w Syrii bomb zapalających i burzących bunkry.

 

Po rozmowie szefów dyplomacji obu krajów Poznichir oznajmił, że inicjatywa Moskwy w sprawie kolejnych rozmów w Genewie jest wynikiem ustaleń ministrów.

 

- Rosyjskie ministerstwo obrony i ministerstwo spraw zagranicznych, działając na rozkaz prezydenta Federacji Rosyjskiej (Władimira Putina), gotowe są na kontynuowanie współpracy z naszymi amerykańskimi partnerami w sprawie problemu syryjskiego - powiedział Poznichir.

 

Również po rozmowie Kerry'ego i Ławrowa rzecznik Departamentu Stanu John Kirby powiedział dziennikarzom, że administracja prezydenta Baracka Obamy omówiła ewentualne "niedyplomatyczne metody reagowania" na dramatyczną sytuację w Syrii po zerwaniu zawieszenia broni.

 

Przedstawiciele agencji i resortów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo narodowe przedyskutowali sposoby rozwiązania kryzysu syryjskiego "niepolegające na działaniach dyplomatycznych" - powiedział Kirby, który odmówił jednak sprecyzowania, jakie kroki rozważa amerykańska administracja.

 

Tymczasem Syryjska Koalicja Narodowa (CNFROS), główny sojusz opozycyjny, ogłosiła w środę w oficjalnym komunikacie, że "nie ma już możliwości znalezienia rozwiązania politycznego" dla syryjskiego konfliktu.

 

"Zbrojna opozycja syryjska weźmie pod uwagę wszelkie opcje, by bronić syryjskiego narodu przed rosyjską agresją" - głosi oświadczenie.

 

W ubiegłym tygodniu przestało obowiązywać kilkudniowe zawieszenie broni w Syrii. Od czwartku armia syryjska, przy wsparciu finansowanych przez Iran szyickich bojówek i rosyjskiego lotnictwa, prowadzi wielką ofensywę w celu opanowania zbuntowanych dzielnic Aleppo.

 

Według obrońców praw człowieka w nalotach na miasto prowadzonych przez syryjskie lotnictwo rządowe i samoloty rosyjskie zginęło ponad 200 cywilów.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?