Niemcy wzywają Rosję do zakończenia wojny w Syrii

(fot. Orlok / Shutterstock.com)

Rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert potępił w poniedziałek walki w Aleppo jako przejaw barbarzyństwa i wezwał Rosję do działań zmierzających do zakończenia wojny w Syrii. Moskwa udziela militarnego wsparcia syryjskiemu prezydentowi Baszarowi el-Asadowi.

 

- Rząd Niemiec zdecydowanie potępia kontynuowane przez weekend ciężkie walki w Aleppo i jego okolicach, w których zostało rannych i poległo wiele osób - oświadczył Seibert na spotkaniu z dziennikarzami w Berlinie. - To, co się dzieje w Aleppo, to jest barbarzyństwo - podkreślił rzecznik rządu kanclerz Angeli Merkel.

 

- Ponownie wzywamy Rosję do natychmiastowego podjęcia działań, które przywrócą wiarygodność naszym wysiłkom zmierzającym do zakończenia tej wojny - powiedział Seibert dodając, że Rosja musi zakończyć bombardowanie celów cywilnych. - W kwestii przerwania walk oczekujemy od strony rosyjskiej, by wreszcie wykonała jakiś ruch. Same słowa nie pomogą ludziom w Aleppo - podkreślił rzecznik.

 

Jak zaznaczył Seibert, wspierając wojskowo rząd syryjski, Moskwa ponosi odpowiedzialność za rozwój wydarzeń. - Bez rosyjskiego wsparcia reżim Asada nie byłby w stanie prowadzić wojny przeciwko własnemu narodowi - ocenił. Barbarzyńskie postępowanie rządu w Damaszku "stanowi pogwałcenie prawa międzynarodowego i spełnia warunki zbrodni wojennej" - powiedział Seibert.

 

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało w niedzielę, że w nalotach na Aleppo, prowadzonych nieustannie od czwartku przez syryjskie lotnictwo rządowe i samoloty rosyjskie, zginęło już 236 cywilów.

 

Około ćwierć miliona osób mieszkających w kontrolowanych przez opozycję dzielnicach Aleppo od przeszło dwóch miesięcy praktycznie nie otrzymuje zagranicznej pomocy. Są pozbawieni nawet wody - informuje UNICEF.

 

ONZ ocenia, że 600 tys. Syryjczyków żyje w oblężeniu w miastach i na terenach otoczonych przez siły rządowe, rebeliantów i oddziały Państwa Islamskiego (IS).

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook