"Bez USA nie ma rozwiązania kryzysu imigracyjnego"

(fot. shutterstock.com)

Bez Stanów Zjednoczonych oraz bez porozumienia amerykańsko-rosyjskiego nie ma rozwiązania kryzysu imigracyjnego w Europie - ocenił w poniedziałek minister spraw zagranicznych Węgier Peter Sziijarto w telewizji M1.

 

Minister oświadczył, że choć Stany Zjednoczone oddziela od europejskiego problemu cały ocean, to odgrywają one ogromną rolę, jeśli chodzi o perspektywy osłabienia presji imigracyjnej w Europie.

 

Według niego, dopóki nie zrodzi się amerykańsko-rosyjskie porozumienie dotyczące konfliktów w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie, które leżą u źródła fali imigracyjnej, dopóty sytuacja w Libii i Syrii pozostanie niestabilna i kryzys imigracyjny w Europie nie będzie rozwiązany.

 

Szijjarto dodał, że rozmawiał na ten temat w zeszłym tygodniu w Nowym Jorku ze swoim rosyjskim kolegą Siergiejem Ławrowem. Jak zaznaczył, doświadczenia historyczne pokazują, że na konflikcie między Wschodem i Zachodem zawsze cierpi Europa Środkowa.

 

Kwestia imigracji jest tematem często podejmowanym rzez władze Węgier przed niedzielnym referendum ws. kwot osiedlania uchodźców.

 

Węgry są jednym z najbardziej zdecydowanych przeciwników obecnej polityki UE w sprawie uchodźców. W zeszłym roku przez ich terytorium przebiegała tzw. bałkańska trasa uchodźców z Grecji do Niemiec lub dalej na północ, ale po wzniesieniu przez Węgry ogrodzeń na granicy z Serbią i Chorwacją jesienią 2015 r. napływ uchodźców znacznie zmalał.

Mimo to według najnowszych danych kancelarii premiera Viktora Orbana od początku roku prawie 18 tys. osób nielegalnie przedostało się na Węgry. W większości (prawie 10 tys.) byli to obywatele Afganistanu.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook