Aleppo czwarty dzień pod gradem bomb

(fot. PAP/EPA/SANA HANDOUT)

W nalotach na Aleppo prowadzonych nieustannie od czwartku przez syryjskie lotnictwo rządowe i samoloty rosyjskie zginęło już 236 cywilów - informuje Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

 

Szpitale są przepełnione, a wielu rannym lekarze nie potrafią pomóc, ponieważ nie mają czym leczyć i jak operować - oświadczył w niedzielę Mohammad Zein Handagani, członek rady lekarskiej nadzorującej opiekę medyczną na terenach kontrolowanych przez syryjską opozycję.

 

- Nigdy nie widziałem tylu ludzi umierających naraz w jednym miejscu. To straszne. W ciągu niecałej godziny rosyjskie samoloty zabiły 50 ludzi i zraniły ponad 200 - cytuje agencja AP Handaganiego.

 

Lotnictwo bombarduje także w nocy. - Ataki bombowe nie ustają, prowadzone są co noc - powiedział agencji AFP 62-letni Ahmad Hajjar , mieszkaniec dzielnicy Al-Kallasse w Aleppo, która wciąż jest w rękach przeciwników rządu Baszara el-Asada.

 

Od chwili, gdy armia rządowa ogłosiła w czwartek wielką ofensywę, której celem ma być opanowanie zbuntowanych dzielnic miasta, obrońcy mówią, że nieprzyjaciel zaczął stosować nowy rodzaj pocisków. Eksplozja takiego pocisku czy też bomby wywołuje bardzo silny wstrząs, a wielopiętrowy budynek, w którego podziemiach zazwyczaj chronią się ludzie, rozpada się jak domek z kart - przytacza AFP relację mieszkańca Aleppo.

 

Około ćwierć miliona osób mieszkających w kontrolowanych przez opozycję dzielnicach Aleppo od przeszło dwóch miesięcy praktycznie nie otrzymuje zagranicznej pomocy. Są pozbawieni nawet wody - informuje UNICEF.

 

Syryjscy bojownicy - podaje AP - uznali, że międzynarodowe rokowania w sprawie konfliktu w Syrii są praktycznie "bez znaczenia". Oświadczenie ogłoszone wspólnie przez 33 organizacje i frakcje walczące przeciwko reżimowi w Damaszku wzywa rząd i siły rosyjskie do zaprzestania nalotów na tereny kontrolowane przez opozycję.

 

ONZ ocenia, że 600 tys. Syryjczyków żyje w oblężeniu w miastach i na terenach otoczonych przez siły rządowe, rebeliantów i oddziały Państwa Islamskiego (IS).

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook