USA: konwój pod Aleppo zaatakowało lotnictwo Rosji

(fot. PAP/EPA/SYRIA CIVIL DEFENSE/HANDOUT)

Stany Zjednoczone są przekonane, że to Rosja dokonała w poniedziałek nalotów na konwój z pomocą humanitarną koło Aleppo w Syrii - poinformował we wtorek Biały Dom, nazywając ataki z powietrza "olbrzymią tragedią humanitarną".

 

Jak zapewnił podczas spotkania z dziennikarzami Ben Rhodes, zastępca prezydenckiego doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego, Stanom Zjednoczonym zależy na utrzymaniu zawieszenia broni w Syrii. Niepokoi je jednak brak oznak dobrej woli ze strony Rosji w tym zakresie.

 

Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych skrytykowało USA za oskarżenia o dokonanie nalotów. Rzeczniczka tego resortu Maria Zacharowa podkreśliła we wtorek, że USA nie "mają żadnych dowodów" na to, że to rosyjskie siły powietrzne ponoszą odpowiedzialność za atak. "Nie mamy z tym nic wspólnego" - podkreśliła.

 

Już wcześniej MSZ Rosji zaprzeczało, jakoby jego lotnictwo brało udział w nalotach na konwój. W opublikowanym we wtorek oświadczeniu "z całą mocą" oznajmiono, że ani rosyjskie, ani syryjskie lotnictwo nie przeprowadziło tych ataków.

 

Rzecznik ONZ Stephane Dujarric informował, że w poniedziałek wieczorem doszło do ostrzału z powietrza 18 ciężarówek jadących w konwoju z pomocą humanitarną ONZ i Syryjskiego Arabskiego Czerwonego Półksiężyca (SARC) dla prowincji Aleppo. Dzień później ONZ zmieniła opis ataku, twierdząc, że nie jest w stanie ustalić, czy rzeczywiście był to nalot. Zginęło ok. 20 osób, a część ładunku została zniszczona.

 

W następstwie ataku ONZ zawiesiła wszystkie konwoje z pomocą humanitarną dla Syrii, a Czerwony Krzyż - pomoc dla czterech miast do czasu, gdy jego pracownikom zostanie przywrócone bezpieczeństwo.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.25

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Metanoia 11:39:56 | 2016-09-21
Typowa wojna informacyjna. http://www.wykop.pl/link/3365411/kolejny-raz-karmia-nas-klamstwami-onz-pomylil-sie-donoszac-o-zbombardowaniu
Samoloty nie używają broni małokalibrowej. Po pociskach 15 i 30mm nie zostają dziury jak po kałachu.
http://pl.sputniknews.com/polityka/20160920/3912011/kreml-rosja-syria-pomoc-humanitarna-ostrzal.html

I kilka kadrów konwoju z drona.
http://pl.sputniknews.com/swiat/20160920/3917408/syria-ostrzal-konwoj-pomocy-humanitarnej.html

Oceń 3 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook