Nigeria: kolejne ofiary Boko Haram

(fot. Wikimedia Commons/VOA/Nicolas Pinault)

W poniedziałek wieczorem doszło do ataku grupy dżihadystów z organizacji Boko Haram na kolumnę ciężarówek eskortowaną przez nigeryjską armię. Zginęło 6 osób, a 3 żołnierzy odniosło rany - podało ministerstwo obrony Nigerii.

 

Do ataku doszło na drodze z Damboa do Maiduguri w prowincji Borno. Oba miasta dzieli odległość ok. 80 km. Ciężarówki znalazły się w zasadzce po tym, gdy zostały zatrzymane przez grupę ludzi proszących o żywność - powiedział rzecznik nigeryjskiej armii Sani Usman.

 

Ludzie ci okazali się bojownikami organizacji Boko Haram. Otworzyli ogień, zabijając na miejscu 5 cywili; szósta osoba zmarła w drodze do szpitala.

 

Agencja AFP przypomina, że w niedzielę doszło do strzelaniny w miejscowości położonej w lesie Sambisa 30 km od stolicy prowincji Borno, miasta Czibok. W jej wyniku zginęło 8 cywilów, którzy właśnie wychodzili z kościoła.

 

Bojownicy Boko Haram mordują zarówno chrześcijan, jak i muzułmanów, którym zarzucają nieprzestrzeganie prawa islamskiego (szariatu) w narzucanej przez nich radykalnej wersji.

 

Założona w 2002 roku organizacja Boko Haram początkowo stawiała sobie za cel walkę z zachodnią edukacją. Następnie rozpoczęła akcję zbrojną na rzecz przekształcenia Nigerii lub przynajmniej jej części, a także sąsiedniego Nigru w muzułmańskie państwa wyznaniowe. W wyniku islamistycznej rebelii w tym jednym z najludniejszych krajów Afryki zginęło wiele tysięcy osób.

 

Pod koniec 2014 roku ta powiązana z IS organizacja kontrolowała znaczne terytoria w północno-wschodniej Nigerii, ale została z nich wyparta przez wojska nigeryjskie wspierane przez żołnierzy z sąsiednich krajów. Choć organizacja znalazła się w odwrocie, nadal przeprowadza zamachy samobójcze w północno-wschodniej Nigerii i sąsiednim Kamerunie, Nigrze oraz Czadzie. Głównym celem ataków były m.in. pełne ludzi targowiska.

 

Dżihadyści z Boko Haram zabili już ponad 20 tys. ludzi i zmusili do ucieczki z domów ponad 2,5 mln osób.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.33

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?