Sekretarz ONZ apeluje o pomoc dla Syrii

(fot. PAP/EPA/MOHAMMED BADRA)

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun powiedział, że Rosja i USA powinny skłonić strony konfliktu zbrojnego w Syrii, by umożliwiły dostarczenie pilnie potrzebnej pomocy humanitarnej cywilom na oblężonych obszarach, takich jak miasto Aleppo.

 

"Kluczowe jest zawarcie niezbędnych porozumień co do bezpiecznego przejazdu" konwojów humanitarnych - zaznaczył Ban w środę. "Apeluję do władz Rosji o wywarcie nacisku na rząd syryjski i do strony amerykańskiej o dopilnowanie, by syryjskie grupy zbrojne również współpracowały" - dodał.

 

Ciężarówki z miesięcznym zapasem żywności dla 40 tys. ludzi utknęły przy granicy turecko-syryjskiej, choć od początku rozejmu między syryjskimi siłami rządowymi a rebeliantami upłynęły już dwie doby - podał portal BBC News.

 

Według Reutera dwa konwoje z pomocą wjechały na terytorium Syrii, ale we wtorek stały 40 km na zachód od Aleppo, gdzie tysiące mieszkańców desperacko potrzebują paliwa, mąki, pszenicy, mleka w proszku i leków.

 

ONZ podkreśla, że dostarczenie pomocy cywilom w Syrii pozostaje priorytetem, ale realizacja tego zadania opóźnia się przez spory między stronami konfliktu i obawy o bezpieczny przejazd ciężarówek. Krytykowany jest również reżim syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada, który utrudnia dostawy pomocy m.in. do Aleppo przez wysuwanie żądań, by transporty były nadzorowane przez syryjskie władze i ONZ.

 

W środę szefowie dyplomacji USA i Rosji, John Kerry i Siergiej Ławrow, uzgodnili przedłużenie o 48 godzin zawieszenia broni w Syrii, które weszło w życie w poniedziałek. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało, że w ciągu pierwszych 48 godzin rozejmu nie zginął żaden cywil ani bojownik opozycji.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook