Nowy system alarmujący o pociskach północnokoreańskich

(fot. PAP/EPA/JEON HEON-KYUN)

Rząd Japonii wdraża nowy system alarmowy, który ma lepiej ostrzegać o wystrzeleniu pocisków rakietowych z komunistycznej Korei Północnej - podała w środę japońska telewizja NHK. Plany ogłoszono dwa dni po wystrzeleniu przez Pjongjang trzech rakiet.

 

Obecny system, w przypadku przeprowadzenia przez Koreę Płn. próby rakietowej, alarmuje władze Japonii, gdy trajektoria lotu pocisku sugeruje, iż mógłby on spaść na japońskie terytorium.

 

Nowa sieć alarmowa ma ponadto ostrzegać wszystkie samoloty znajdujące się w japońskiej przestrzeni powietrznej oraz wszystkie okręty będące w wyłącznej strefie ekonomicznej Japonii.

 

O instalowaniu nowego systemu poinformowano dwa dni po wystrzeleniu przez Koreę Płn. trzech rakiet średniego zasięgu typu Rodong, które po przebyciu ok. 1000 km wpadły do Morza Japońskiego u wschodnich wybrzeży Półwyspu Koreańskiego.

 

Ministerstwo obrony Japonii w wydanym w tej sprawie oświadczeniu wyraziło "głębokie zaniepokojenie poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodu japońskiego". Wystrzelenie pocisków ostro potępiła we wtorek Rada Bezpieczeństwa ONZ.

 

Pjongjang kontynuuje próby z rakietami balistycznymi mimo przyjętej 2 marca przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która zaostrzyła sankcje wobec Korei Płn. Rezolucja ta była odpowiedzią na przeprowadzony przez ten kraj 6 stycznia kolejny test z bronią nuklearną. Ponadto w lutym Korea Płn. wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która wyniosła na orbitę okołoziemską satelitę.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook