ONZ ostro potępia próby rakietowe Korei Płn.

(fot. PAP/EPA/JEON HEON-KYUN)

Rada Bezpieczeństwa ONZ ostro potępiła we wtorek wystrzelenie przez Koreę Północną trzech rakiet średniego zasięgu i wezwała ją do powstrzymania się od dalszych podobnych działań, w tym prób atomowych. Zdaniem Rady, próby KRLD prowadzą do wzrostu napięcia.

 

Oświadczenie w sprawie kolejnych prób rakietowych Korei Północnej zostało przyjęte jednogłośnie. Poparły je także Chiny, najważniejszy sojusznik północnokoreańskiego reżimu.

Wojsko Korei Południowej poinformowało, że w nocy z niedzieli na poniedziałek Pjongjang wystrzelił trzy rakiety średniego zasięgu typu Rodong, które po przebyciu ok. 1000 km wpadły do Morza Japońskiego u wschodnich wybrzeży Półwyspu Koreańskiego.

 

Do najnowszej próby z rakietami północnokoreańskimi doszło podczas szczytu G20 w chińskim mieście Hangzhou, a także na cztery dni przed 68. rocznicą powstania Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej i krótko po zakończeniu wspólnych manewrów wojskowych Korei Płd. i USA.

 

Pjongjang kontynuuje próby z rakietami balistycznymi mimo przyjętej 2 marca przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która zaostrzyła sankcje wobec Korei Płn. Rezolucja ta była odpowiedzią na przeprowadzony przez ten kraj 6 stycznia kolejny test z bronią nuklearną. Ponadto w lutym Korea Płn. wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która wyniosła na orbitę okołoziemską satelitę.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook