Hollande: działania Turcji w Syrii to zaognienie sytuacji

(fot. PAP / EPA / CHRISTOPHE PETIT TESSON)

Prezydent Francji Francois Hollande oświadczył we wtorek, że turecka operacja w Syrii przeciwko Państwu Islamskiemu (IS) "może być całkowicie zrozumiała", ale ostrzegł, że "wiele stojących w sprzeczności interwencji grozi całkowitym zaognieniem sytuacji".

 
W przemówieniu na konferencji francuskich ambasadorów w Pałacu Elizejskim podkreślił, że "absolutną koniecznością jest wstrzymanie walk i powrót do negocjacji".
 
Mówiąc o Turcji, wskazał, że jej decyzję o wysłaniu wojsk na terytorium Syrii przeciwko dżihadystom z IS "można całkowicie zrozumieć po atakach, jakich Turcja doświadczyła, i w kontekście kontroli granicy". Jednak Turcja rozpoczęła również "operację przeciwko Kurdom, którzy sami walczą z Państwem Islamskim ze wsparciem koalicji" międzynarodowej dowodzonej przez USA - ubolewał francuski prezydent.
 
Hollande wypowiedział się również na temat udziału Rosji w syryjskim konflikcie. Jak ocenił, "od niemal roku zapewnia ona wsparcie reżimowi Baszara el-Asada, który wykorzystuje to dla bombardowania rebeliantów, ale także ludności cywilnej, co jest w interesie wszelkich ekstremistów".
 
Podkreślił, że Rosja nie może ignorować doniesień o użyciu broni chemicznej przez siły lojalne wobec władz w Damaszku i wezwał ją do poparcia apelu Francji o potępienie ataków w rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.
 
"Nikt, żaden stały członek Rady Bezpieczeństwa nie ma interesu w tym, aby użycie broni chemicznej stało się powszechne" - mówił, czyniąc aluzje do Chin i Rosji, które wetują wszelkie słowa potępienia pod adresem reżimu w Damaszku.
 
Wezwał do współpracy z Rosją i poinformował, że na październik zaprosił do Francji rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.5

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 15:26:51 | 2016-09-25
No to Turcja wzorem Rosji zdziwi nas jeszcze nie jeden raz

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?