Korea Płd.: odszkodowania dla niewolnic seksualnych

(fot. shutterstock.com)

Koreanki, które podczas II wojny światowej były zmuszane do prostytucji przez japońskie władze okupacyjne, będą mogły ubiegać się o wypłatę odszkodowania ze specjalnego funduszu finansowanego przez rząd Japonii - ogłosiło w czwartek południowokoreańskie MSZ.

 

W grudniu ubiegłego roku rząd w Seulu poinformował, że żyje 46 spośród 242 kobiet zmuszanych w latach 1940-1945 do świadczenia usług seksualnych japońskim żołnierzom.

 

Żyjącym jeszcze kobietom przysługuje odszkodowanie w wysokości 100 mln wonów (ok. 90 tys. dolarów), a rodzinom zmarłych ofiar - 20 mln wonów (18 tys. dolarów) z funduszu pomocowego, do którego sfinansowania zobowiązały się władze Japonii.

 

Południowokoreańskie MSZ oświadczyło, że oczekuje, iż władze japońskie zgodnie z obietnicą przekażą wkrótce 1 mld jenów (8,3 mln dolarów) na rzecz funduszu, który został utworzony w lipcu i działa w Seulu.

 

W grudniu 2015 roku władze Japonii i Korei Południowej zawarły porozumienie w sprawie tzw. kobiet do towarzystwa (ang. comfort women). Na porozumienie składają się przeprosiny premiera Japonii oraz wynoszący 1 mld jenów fundusz dla wykorzystywanych seksualnie kobiet.

 

Spór o tzw. kobiety do towarzystwa, zmuszane do pracy w domach publicznych w czasie II wojny światowej, od wielu lat pozostawał przyczyną napięć i animozji w relacjach obu krajów, podobnie jak japońska okupacja Korei w latach 1910-1945.

 

Władze południowokoreańskie ogłosiły w grudniu, że kraj uzna sprawę za ostatecznie załatwioną, jeśli Japonia w pełni wykona swoje zobowiązania.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook