"Gulen zarządza z USA organizacją terrorystyczną"

(fot. Drop of Light / Shutterstock.com)

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w środę po spotkaniu w Ankarze z amerykańskim wiceprezydentem Joe Bidenem, że islamski kaznodzieja Fethullah Gulen, oskarżany przez Ankarę o zorganizowanie puczu, zarządza z USA swoją organizacją terrorystyczną.

 

Władze w Ankarze domagają się wydania przebywającego w USA Gulena, by go osądzić i skazać w Turcji. Erdogan podkreślił, że zatrzymanie Gulena będzie zgodne z istniejącymi porozumieniami między Turcją a USA. Apelował, by Stany Zjednoczone nie lekceważyły tureckiego wniosku o ekstradycję kaznodziei.

 

Na wspólnej z Erdoganem konferencji prasowej Biden podkreślił, że decyzję o ekstradycji Gulena może podjąć jedynie sąd federalny, a prezydent USA Barack Obama nie ma na to wpływu. Wyraził pogląd, że może to być trudne do przyjęcia dla Turków. Uczestników puczu z 15 lipca wiceprezydent nazwał terrorystami.

 

75-letni Gulen, dawny sojusznik, a obecnie wróg prezydenta Erdogana, od 1999 roku przebywa na dobrowolnym uchodźstwie w USA. Kaznodzieja zaprzecza, by miał jakikolwiek udział w przygotowaniu puczu.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook