USA współpracują z Turcją ws. Fethullaha Gulena

(fot. PAP/EPA/STR)

Wiceprezydent USA Joe Biden powiedział w środę w Ankarze, że jego kraj współpracuje z Turcją, by ocenić dowody przeciwko islamskiemu kaznodziei Fethullahowi Gulenowi oskarżanemu o zorganizowanie nieudanego puczu. Ale podkreślił, że prawo musi być przestrzegane.

 

Amerykański Departament Stanu potwierdził we wtorek, że dostał z Turcji formalny wniosek o ekstradycję mieszkającego w USA Gulena, ale nie ma on związku z nieudanym zamachem stanu z 15 lipca, o który oskarżają go władze w Ankarze.

 

Biden zapowiedział w Ankarze kontynuowanie współpracy z Turcją w miarę dostarczania przez nią dalszych dowodów przeciwko Gulenowi. Podkreślił także, że Stany Zjednoczone nie mają żadnego interesu w ochranianiu kogokolwiek, kto miałby zaszkodzić ich sojusznikowi, jakim jest Turcja. Zaznaczył, że USA bez wahania udzieliły wsparcia Turcji po nieudanym puczu.

 

75-letni Gulen, dawny sojusznik, a obecnie wróg prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, od 1999 roku przebywa na dobrowolnym uchodźstwie w USA. Kaznodzieja zaprzecza, by miał jakikolwiek udział w przygotowaniu puczu.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?