Putin proponuje Erdoganowi wspólną walkę z terroryzmem

(fot. shutterstock.com)

Prezydent Rosji Władimir Putin w przesłanym w niedzielę telegramie do tureckiego prezydenta Rcepa Tayyipa Erdogana potępił sobotni zamach na kurydyjskie wesele w południowo-wschodniej Turcji i wyraził wolę zacieśnienia współpracy z Ankarą w zwalczaniu terroryzmu.

 

"Prezydent Rosji zapewnił, że to, co się wydarzyło, raz jeszcze wskazuje na potrzebę realnego wzmocnienia wysiłków całej wspólnoty międzynarodowej w walce z terroryzmem" - poinformowała służba prasowa Kremla.

Jak przekazała, Putin "podkreślił gotowość do wszechstronnego zacieśnienia współpracy antyterrorystycznej z tureckim partnerem w ramach porozumień zawartych niedawno w Petersburgu".

 

Putin i Erdogan dokonali 9 sierpnia w Petersburgu aktu pojednania po przeszło półrocznym kryzysie, który nastąpił we wzajemnych stosunkach po zestrzeleniu przez turecki myśliwiec rosyjskiego samolotu bombowego nad granicą turecko-syryjską.

 

Po tym incydencie Putin oskarżył Erdogana o wspieranie w Syrii dżihadystów. W Petersburgu przywódcy Rosji i Turcji postanowili jednak wznowić współpracę w walce z Państwem Islamskim (IS) i innymi ugrupowaniami dżihadystycznymi.

 

Ankara uważa milicję kurdyjską w Syrii za organizację terrorystyczną. Natomiast Rosja popiera kurdyjskie milicje w Iraku i Syrii. Broń dostarcza jednak tylko tej pierwszej.

 

W sobotnim samobójczym zamachu bombowym na przyjęciu weselnym w Gaziantep na południu Turcji śmierć poniosło 51 osób, a 69 zostało rannych, przy czym 17 doznało ciężkich obrażeń. Erdogan oświadczył, że podejrzenia o przeprowadzenie ataku padają na Państwo Islamskie.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?