Putin: Ukraina wybrała drogę terroru

(fot. PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ / SPUTNIK / KREMLIN POOL)

Komentując doniesienia Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), że doszło do ukraińskiego zbrojnego wtargnięcia na Krym, prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w środę, że władze w Kijowie wybrały "praktykę terroru", a nie szukania kompromisów.

 

"To, co widzieliśmy na Krymie, to głupia przestępcza akcja" - powiedział rosyjski prezydent na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Armenii Serżem Sarkisjanem.

 

Ocenił, że działania Kijowa mają na celu odwrócenie uwagi społecznej np. od złej sytuacji gospodarczej na Ukrainie. "Jednak jest to bardzo niebezpieczna gra" - powiedział.

 

Putin podkreślił, że w związku z "zatrzymaniem dywersantów" na Krymie uważa, że nie mają sensu rozmowy tzw. czwórki normandzkiej (Rosja, Ukraina, Francja, Niemcy) na temat procesu pokojowego na Ukrainie, do których miało dojść w kuluarach szczytu G20 w Chinach.

 

"Wszystko wskazuje, że ci ludzie, którzy swego czasu zdobyli władzę w Kijowie i ją utrzymują, zamiast poszukiwać kompromisów (...), szukać sposobu pokojowego uregulowania, przeszli do praktyki terroru" - oświadczył.

 

Dodał, że na tle wydarzeń na Krymie Rosja rozpatruje niedawny zamach na przywódcę wspieranej przez Moskwę tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej, Ihora Płotnickiego, jako "akt terroryzmu".

 

Putin uznał, że Stany Zjednoczone i Europa muszą podjąć konkretne kroki, aby wymóc na Ukrainie zmianę postępowania.

 

Zwracając się do "amerykańskich i europejskich partnerów", ocenił, że "dla wszystkich jest już oczywiste, iż dzisiejsze władze w Kijowie nie szukają sposobu rozwiązania problemu drogą rozmów, ale przechodzą do terroru". "To bardzo niepokojąca rzecz" - dodał.

 

Zapowiedział podjęcie nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa na Krymie, by zapewnić bezpieczeństwo mieszkańców i infrastruktury. "Chcę powiedzieć, że będą to poważne środki uzupełniające i nie tylko" - cytuje słowa Putina agencja TASS.

 

Wcześniej tego dnia FSB podało, że Ukraińcy planowali przeprowadzić atak terrorystyczny na Krymie, którego celem byłaby infrastruktura krytyczna. Rosyjska służba bezpieczeństwa donosiła, że Ukraińcy przeprowadzili operację na Krymie z soboty na niedzielę, a podczas próby zatrzymania napastników zginął pracownik FSB. FSB dodała, że zlikwidowano tworzącą się ukraińską siatkę szpiegowską, której członkami byli zarówno Ukraińcy, jak i Rosjanie. Udaremniono także próbę przerzucenia w poniedziałek innej grupy dywersyjnej z Ukrainy na Krym; doszło wtedy do wymiany ognia, w której zginął rosyjski żołnierz - podkreśliło FSB.

 

Doniesieniom FSB o zbrojnym wtargnięciu na Krym zaprzecza strona ukraińska. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył w środę, że rosyjskie doniesienia o udaremnieniu ukraińskiego ataku terrorystycznego na Krymie to fantazje i cyniczny pretekst do dalszych militarnych gróźb wobec Kijowa.

 

"Obwinianie Ukrainy przez stronę rosyjską o terroryzm na okupowanym Krymie są tak samo bezsensowne i cyniczne jak oświadczenia rosyjskiego kierownictwa o nieobecności rosyjskich wojsk w Donbasie. To fantazje i tylko pretekst do kolejnych gróźb militarnych pod adresem Ukrainy" - oznajmił Poroszenko.

 

Podkreślił, że Ukraina stanowczo potępia terroryzm we wszystkich jego przejawach i formach oraz "odrzuca praktykę stosowania jakichkolwiek środków terrorystycznych w celu odzyskania Krymu".

 

Przypomniał, że Ukraina zobowiązała się do przywrócenia swej integralności terytorialnej i suwerenności, w tym zakończenia okupacji Krymu, wyłącznie metodami polityczno-dyplomatycznymi.

 

"Rosja od dawna hojnie finansuje i aktywnie wspiera terroryzm na terytorium Ukrainy, podnosząc go do poziomu swojej polityki państwowej - zarówno na okupowanych obszarach Donbasu oraz na zaanektowanym Krymie, w stylu lat 30. ubiegłego wieku" - podkreślił.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.6

Liczba głosów:

10

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook