IS przyznało się do ataku na policjantki w Charleroi

(fot. EPA/STEPHANIE LECOCQ)

Organizacja Państwo Islamskie (IS) przyznała się w niedzielę do ataku w Charleroi w Belgii, gdzie napastnik ranił w sobotę maczetą dwie policjantki. Sprawcę zidentyfikowano jako 33-letniego obywatela Algierii znanego policji z przestępstw pospolitych.

 

"Napastnik z Charleroi jest żołnierzem Państwa Islamskiego, który przeprowadził tę operację w odpowiedzi na wezwania do atakowania mieszkańców krajów należących do koalicji krzyżowców" - poinformowała związana z dżihadystami agencja Amak.

 

Według federalnej belgijskiej prokuratury sprawca, którego zidentyfikowano tylko po inicjałach K.B., przebywał w Belgii od 2012 roku. Dodano, że w związku z atakiem w Charleroi, ok. 60 km od Brukseli, przeprowadzono dwa przeszukania w tym mieście.

 

"Są wskazówki, że atak mógł być inspirowany motywem terrorystycznym" - głosi oświadczenie prokuratury, która zastrzegła, że sprawca był znany policji z "przestępczości pospolitej, a nie działalności terrorystycznej".

 

Mężczyzna, który krzyczał "Allah akbar", zaatakował w sobotę maczetą dwie policjantki pełniące służbę przed głównym komisariatem policji w mieście. Został postrzelony przez trzecią funkcjonariuszkę i zmarł od odniesionych obrażeń.

 

Wcześniej w niedzielę premier Charles Michel poinformował o formalnym wszczęciu śledztwa w sprawie "usiłowania zabójstwa o charakterze terrorystycznym".

 

"Musimy zachować spokój. Musimy uniknąć paniki, oczywiście nie poddawać się terrorowi. To pułapka, która została na nas zastawiona" - powiedział szef rządu dziennikarzom po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

 

Nadawca VRT podała tego samego dnia, że w Liege, na wschodzie Belgii, zatrzymano mężczyznę także uzbrojonego w maczetę. Policja otrzymała telefoniczne wezwanie rano. Po przybyciu na miejsce teren został odgrodzony, a mężczyzna zatrzymany. Jak przekazano, był on pochodzenia tureckiego, nie użył ostatecznie maczety i nie był wcześniej znany policji.

 

Wspomóż Nas
Tagi: policja, belgia

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?