Hollande: za atakiem w kościele stoi IS

(fot. EPA/IAN LANGSDON)

Państwo Islamskie (IS) przyznało się do ataku w kościele w Normandii. Dwaj napastnicy wzięli we wtorek pięciu zakładników w świątyni, następnie zabili proboszcza i ciężko ranili jedną osobę. Prezydent Francji nazwał atak "podłym zamachem terrorystycznym".

 

"Dwaj żołnierze Państwa Islamskiego" przeprowadzili atak - poinformowała związana z dżihadystami z IS agencja prasowa Amak. Jak wyjaśniła, atak był odpowiedzią na wezwania Państwa Islamskiego do uderzania w cele w państwach należących do kierowanej przez USA międzynarodowej koalicji walczącej z IS w Syrii i Iraku.

 

Tuż przed pojawieniem się informacji agencji Amak prezydent Francji Francois Hollande, który przybył na miejsce tragedii do Saint-Etienne-du-Rouvray pod Rouen, powiedział, że autorami ataku na kościół było "dwóch terrorystów powołujących się na Daesz"; Daesz to arabski akronim Państwa Islamskiego.

 

"Daesz wypowiedział nam wojnę. Musimy walczyć w tej wojnie wszystkimi dostępnymi środkami, ale z poszanowaniem rządów prawa, bo jesteśmy demokracją" - podkreślił Hollande w rozmowie z dziennikarzami.

 

"To katolicy zostali zaatakowani, ale (atak ten) dotyczy wszystkich Francuzów" - zaznaczył prezydent, wzywając obywateli do jedności w obliczu terroryzmu. AFP zauważa, że Francja jeszcze nie otrząsnęła się po tragicznym zamachu w Nicei z 14 lipca, w którym zginęły 84 osoby.

 

We wtorek przed południem dwóch napastników uzbrojonych w noże wtargnęło do kościoła w Saint-Etienne-du-Rouvray podczas mszy i wzięło pięciu zakładników. Według portalu dziennika "Le Figaro" chodziło o księdza, dwie siostry zakonne oraz dwóch wiernych. Jednej z sióstr udało się uciec z kościoła i zawiadomić policję.

 

Źródło policyjne powiedziało agencji Reutera, że wygląda na to, iż księdzu poderżnięto gardło. Według przedstawiciela władz, cytowanego przez AFP, drugi zakładnik został ciężko ranny; walczy o życie w szpitalu.

 

Policja otoczyła świątynię, dwaj napastnicy zostali zastrzeleni podczas operacji policyjnej. Cały dramat trwał około 40 minut. Sprawą zajmują się śledczy do spraw terroryzmu.

 

Do incydentu doszło w czasie, gdy we Francji obowiązuje stan wyjątkowy, wprowadzony w następstwie zamachów dżihadystycznych z 13 listopada 2015 roku, w których zginęło 130 osób.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Agamemnon 18:50:59 | 2016-07-27
Zła polityka niesienia pomocy ludziom poszkodowanym  przynosi swoje owoce. Nienawiść oczywiście  tu występuje ale po stronie najeźdźców.

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bazyli 12:28:53 | 2016-07-27
Agamemnon, Macieek, abraham
Jakie piękne chrześcijańskie (a raczej katolickie bo nie chciałbym mieszać tego z chrześcijaństwem) słowa. Niemawidzicie muzułmanów, prawda? Szczerze ich nienawidzicie. Tak was uczył Jezus? Gratuluj, że go tak wspaniale naśladujecie. 

Oceń 11 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Agamemnon 21:42:10 | 2016-07-26
Hollande ogłosił, że ma wiedzę, kto to zrobił. Skąd on ma aż tak dużo wiedzy? To geniusz.

Chyba jest na to lekarstwo. Wiecej przyjąć islamistów , gdy wybiją wszystkich Francuzów, wówczas skończą się zamachy.

Oceń 8 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Macieek 17:06:04 | 2016-07-26
#Dzięki Franciszku

Oceń 13 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

abraham 16:40:58 | 2016-07-26
Może papież Franciszek przywiezie nam ze sobą jakichś islamistów na ŚDM, żeby się rozerwali...

Oceń 15 6 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?