Porozumienie z Turcją ws. uchodźców zagrożone

(fot. PAP/EPA/KOCA SULEJMANOVIC)

Wicekanclerz Austrii Reinhold Mitterlehner, uważa, że porozumienie między UE a Turcją w sprawie uchodźców jest zagrożone wobec wzmagającej się fali represji w tym euroazjatyckim kraju po próbie zamachu stanu z 15 lipca i wprowadzeniu stanu wyjątkowego.

 

Chadecki polityk wyraził zaniepokojenie "podkopywaniem państwa prawa" w Turcji.

 

Powiedział, że - jego zdaniem - przyszłość porozumienia zawartego przez Ankarę z Unią Europejską, które dotyczy odsyłania z wysp greckich uchodźców na terytorium Turcji, jest niepewna.

 

W zamian za to Bruksela obiecała Ankarze pomoc w wysokości 6 mld euro i zniesienie obowiązku wizowego dla Turków udających się do krajów UE. Uzależnia to jednak od zreformowania polityki antyterrorystycznej Ankary zgodnie z europejskimi standardami, czego Turcja nie zamierza uczynić.

 

- Nie jest pewne, czy porozumienie da się utrzymać w obecnej sytuacji - powiedział w sobotę Mitterlehner wiedeńskiemu dziennikowi "Standard".

 

- Sprawy w Turcji przybierają niezwykle niebezpieczny obrót. Na razie trudno ocenić sytuację i trudno ją kontrolować - oznajmił wicekanclerz, który piastuje również tekę ministra nauki i jest liderem mniejszościowej w rządzącej koalicji Austriackiej Partii Ludowej (OeVP).

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

5

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?