Hollande: Europa musi się zjednoczyć w tej kwestii

(fot. PAP / EPA / ANTONIO COTRIM)

Francuski prezydent Francois Hollande, który we wtorek złożył wizytę w Lizbonie powiedział, że teraz, po nowej serii zamachów terrorystycznych, Europa musi zjednoczyć się wokół "najważniejszego priorytetu", czyli kwestii dotyczących bezpieczeństwa i obronności.

 
Hollande, który rozmawiał z dziennikarzami w towarzystwie prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousy, podkreślił, że w planach dotyczących odnowy "konstrukcji europejskiej" priorytetami "jest ochrona (obywateli), obronność, bezpieczeństwo naszych granic".
 
Prezydent rozpoczął od Lizbony serię wizyt w stolicach europejskich, podczas których będzie nakłaniał partnerów Francji do swych koncepcji odnowy Unii Europejskiej, zwłaszcza w dziedzinie obronności.
 
W czwartek Hollande uda się do Dublina, by przygotować szczyt unijny zaplanowany na wrzesień i poświęcony przyszłości Unii.
 
Ze względu jednak na zamach w Nicei, do którego doszło 14 lipca, prezydent odłożył na później podróż do Wiednia, Pragi i Bratysławy.
 
Francuski dyplomata powiedział agencji AFP, że prezydent zabiega o "stworzenie podstaw porozumienia" krajów unijnych, które podczas szczytu w Bratysławie we wrześniu pozwoliłoby na "szybkie podjęcie decyzji w sprawie modernizacji UE".
 
W kwestiach dotyczących obronności Francja zaproponuje poprawę zdolności do wspólnego planowania i prowadzenia operacji wojskowych; zabiega też o decyzje, które pozwolą na szybsze wspólne mobilizowanie żołnierzy - mówi rozmówca AFP.
 
Wcześniej we wtorek, jeszcze przed wylotem do Lizbony, Hollande zapowiedział przedłużenie o kolejne trzy miesiące stanu wyjątkowego, który miał się zakończyć 26 lipca. Decyzję w tej sprawie ma podjąć parlament. We wtorek prezydent nie wykluczył przedłużenia stanu wyjątkowego od razu o sześć miesięcy. 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.5

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook