"Kara śmierci wykluczyłaby członkostwo Turcji w UE"

(fot. PAP / EPA / LAURENT DUBRULE)

Komisarz UE ds. rozszerzenia Johannes Hahn oświadczył we wtorek, że przywrócenie kary śmierci w Turcji praktycznie wykluczyłoby jej członkostwo we Wspólnocie. Za karą śmierci po próbie puczu opowiedział się turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan.

 
Tureckie władze "od średnich szczebli politycznych aż po samego prezydenta (Erdogana) rozważają przywrócenie kary śmierci, a to byłoby czynnikiem, który praktycznie a priori wykluczyłby Turcję z negocjacji (akcesyjnych do UE). To bardzo jasne kryterium" - oświadczył Hahn podczas posiedzenia Parlamentu Europejskiego zwołanego z inicjatywy jego Komisji Spraw Zagranicznych.
 
Tureckie głosy o możliwości przywrócenia kary śmierci zaniepokoiły Zachód. W poniedziałek kanclerz Niemiec Angela Merkel ostrzegła, że kara śmierci jest nie do pogodzenia z członkostwem w Unii Europejskiej. Tego dnia odbyło się także spotkanie rady unijnych ministrów spraw zewnętrznych. Po "dość żywej debacie" - jak ocenił ją Hahn - ministrowie wezwali Turcję, by dotrzymała swoich zobowiązań członka Rady Europy i kandydata do Unii Europejskiej w kwestii zniesienia kary śmierci.
 
W nocy z piątku na sobotę doszło w Turcji do próby wojskowego zamachu stanu. W związku z tym wydarzeniem w niedzielę Erdogan opowiedział się za niezwłocznym przywróceniem kary śmierci, która została zniesiona 12 lat temu. 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook