Erdogan za niezwłocznym przywróceniem kary śmierci

(fot. PAP/EPA/SEDAT SUNA)

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan opowiedział się w niedzielę za niezwłocznym ponownym stosowaniem kary śmierci po nieudanym przewrocie wojskowym, do którego doszło w piątek.

 

Kara śmierci została w Turcji zniesiona 12 lat temu.

 

Przemawiając do tłumów zebranych w Stambule i nawołujących do przywrócenia kary śmierci, prezydent powiedział: "Nie możemy zignorować takiej prośby".

 

Kara śmierci została w Turcji zniesiona w 2004 roku, co umożliwiło rok później rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską. W praktyce żaden wyrok śmierci nie był w tym kraju wykonany od 1984 roku.

 

Erdogan wezwał swoich zwolenników, by do piątku kontynuowali protesty na ulicach i placach miast przeciwko zamachowi stanu, bowiem zagrożenie nie zostało całkowicie wyeliminowane. Dziesiątki tysięcy Turków wyszły na ulice już w nocy z piątku na sobotę, doszło do starć z udziałem żołnierzy biorących udział w puczu.

 

W jego następstwie zatrzymano w Turcji już około 6 tys. osób, w tym wielu generałów. Erdogan zapowiedział w niedzielę dalsze oczyszczanie wszystkich instytucji państwowych z "wirusa" odpowiedzialnego za piątkową próbę przewrotu.

 

Według tureckiego MSZ liczba ofiar śmiertelnych zamachu stanu wzrosła do ponad 290, przy czym ponad setka zabitych to puczyści; ponad 1400 osób zostało rannych.

 

Odpowiedzialnością za próbę puczu tureckie władze obciążają mieszkającego w USA opozycyjnego kaznodzieję muzułmańskiego Fethullaha Gulena, który odrzuca te oskarżenia.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (7)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Oriana 11:27:22 | 2016-07-18
Erdogan zorganizował zamach stanu przeciwko Erdoganowi? To jest prawdopodobne. Teraz ma powód, żeby zlikwidować fizycznie (po to kara śmierci) wszystkich przeciwników i  stać się władcą absolutnym.
Szkoda Turcji.

Oceń 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR . 01:04:05 | 2016-07-18
To po członkostwie w RE. Przynajmniej teoretycznie, bo któż tam to wie.

RE pozwala zabijać tylko nienarodzonych.

Oceń 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

kaleam 23:43:19 | 2016-07-17
Jeszcze nie tak dawno deonowi komentatorzy, którzy teraz ucichli, opowiadali się w jednym z wątków za karą śmierci, że jest sprawiedliwa, widocznie ich głos dotarł do Turcji.

Mam pytanie: w jaki sposób w tak ekspresowym tempie rozpoznawani są ci źli z otoczenia prezydenta, których należy się pozbyć? 6 tysięcy ludzi w ciągu jednego weekendu?

Oceń 4 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook