Pentagon: wznowiono działania przeciwko IS

(fot. shutterstock.com)

Ministerstwo obrony USA poinformowało w niedzielę o wznowieniu działań przeciwko Państwu Islamskiemu prowadzonych z tureckiej bazy lotniczej Incirlik, które wstrzymano w następstwie piątkowej próby przewrotu wojskowego w Turcji.

 

"Dzięki ścisłej koordynacji z naszymi tureckimi sojusznikami otworzyli oni ponownie swą przestrzeń powietrzną dla samolotów wojskowych. W rezultacie we wszystkich bazach lotniczych w Turcji wznowiono operacje powietrzne koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu" - głosi komunikat Pentagonu.

 

Będąca ważnym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych Turcja zezwoliła im na wykorzystywanie bazy Incirlik na południowym wschodzie kraju do ataków na islamistycznych bojowników w Syrii i Iraku. Operacje te zawieszono w następstwie piątkowego nieudanego puczu.

 

Sekretarz stanu USA John Kerry powiedział w niedzielę w programie telewizji CNN "State od the Union", że w sobotę trzykrotnie rozmawiał z tureckim ministrem spraw zagranicznych Mevlutem Cavusoglu. "Zapewniono mnie, że nie będzie żadnej przerwy w naszych wysiłkach przeciwko Państwu Islamskiemu" - zaznaczył szef amerykańskiej dyplomacji.

 

Zdaniem Kerry'ego trudności sił USA w bazie Incirlik mogły wynikać z tego, że samoloty użyte do stłumienia puczu były tam tankowane.

 

Władze Turcji poinformowały w niedzielę, że dowódca bazy Incirlik, generał Bekir Ercan Van został aresztowany pod zarzutem współudziału w próbie zamachu stanu.

 

Kerry'ego zapytano w niedzielę w programie "Meet the Press" telewizji NBC, czy prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wykorzysta nieudany pucz do rozszerzenia swej władzy. Sekretarz stanu odpowiedział, że takie posunięcie byłoby wyzwaniem dla stosunków Erdogana z UE, NATO i innymi partnerami. "Wezwaliśmy ich, by nie posuwali się zbyt daleko, wywołując wątpliwości co do swego zaangażowania w proces demokratyczny" - zaznaczył Kerry.

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: isis, turcja, usa, pentagon

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?