Premier Wielkiej Brytanii potępiła atak w Nicei

(fot. Charlie Bard / Shutterstock.com)

Brytyjska premier Theresa May potępiła w piątek zamach w Nicei, mówiąc, że konieczne jest "podwojenie wysiłków, aby pokonać brutalnych morderców, którzy chcą zniszczyć nasz styl życia". Z kolei burmistrz Londynu Sadiq Khan nazwał ataki "złymi i tchórzliwymi".

 

Nowa szefowa rządu podkreśliła, że jest "zszokowana i zasmucona" wydarzeniami w Nicei i zapewniła, że Wielka Brytania będzie "stała ramię w ramię z Francją" w celu zwalczania terroryzmu w Europie.

 

- Jeśli to był atak terrorystyczny, jak wszystko na to wskazuje, to musimy podwoić wysiłki, aby pokonać brutalnych morderców, którzy chcą zniszczyć nasz styl życia; musimy bronić naszych wartości i wolności - powiedziała premier.

 

May zwołała również posiedzenie sztabu kryzysowego COBRA, na którym wysokiej rangą przedstawiciele służb bezpieczeństwa będą dyskutowali o konsekwencjach nicejskiego ataku dla bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii.

 

Policja w całym kraju została również poproszona o ponowne przejrzenie wydanych pozwoleń na imprezy masowe w całym kraju, analizując je pod kątem ataków podobnych do tego w Nicei.

 

Także w piątek burmistrz Londynu Sadiq Khan nazwał zamachy "złymi i tchórzliwymi".

 

- To, czego oni chcą, to zmiana naszego stylu życia, na co nie powinniśmy pod żadnym pozorem pozwolić. Jesteśmy społecznością, w której chrześcijanie, żydzi, muzułmanie, sikhowie, buddyści oraz osoby niewierzące szanują i doceniają swoją wzajemną obecność - nie powinniśmy pozwolić terrorystom wygrać i tego zmieniać - powiedział Khan.

 

Jak dodał, londyńska policja metropolitalna i eksperci miejskiego ratusza ponownie przejrzą istniejące procedury bezpieczeństwa pod kątem ewentualnych "wniosków, które można wyciągnąć z ataku w Nicei".

 

W nocy z czwartku na piątek 31-letni mieszkaniec Nicei o francusko-tunezyjskim pochodzeniu, którego BBC identyfikuje jako Mohameda Lahouaieja Bouhlela, wjechał tirem na słynną, nadmorską Promenadę Anglików (fr. Promenade des Anglais) w Nicei, masakrując tłum ludzi, którzy brali udział w obchodach Dnia Bastylii. W wyniku zdarzenia zginęły co najmniej 84 osoby; premier Francji Manuel Valls ogłosił trzydniową żałobę narodową.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?