Syria: duże szanse na rozejm na koniec Ramadanu

(fot. PAP/EPA/SANA / HANDOUT)

Opozycyjna Wolna Armia Syryjska (WAS) ogłosiła w środę, że przyłączy się do 72-godzinnego rozejmu ogłoszonego wcześniej tego dnia przez syryjską armię na całym terytorium kraju z okazji święta Eid al-Fitr kończącego ramadan, muzułmański miesiąc postu.

 

"My, rewolucyjne ugrupowania zbrojne w Syrii, witamy wszelkie wysiłki w celu wstrzymania ognia w radosnym okresie Eid al-Fitr. Deklarujemy, że będziemy go przestrzegać tak długo, jak będzie to czynić druga strona" - napisał na Twitterze były szef syryjskich negocjatorów opozycyjnych Mohamad Allusz.

 

"Do tej pory (rząd) nie przestrzegał tego, co ogłosił, i przeprowadził dzisiaj serię ataków w różnych miejscach" - głosi oświadczenie Allusza.

 

Allusz jest przedstawicielem znaczącej islamistycznej organizacji Dżaisz al-Islam, wchodzącej w skład Wysokiego Komitetu Negocjacyjnego (NHC), grupującego syryjską opozycję.

 

Syryjski rząd już wcześniej ogłaszał trzydniowy rozejm w całym kraju, choć walki toczyły się nadal.

 

Według komunikatu syryjskiej armii rządowej "+reżim ciszy+ będzie obowiązywał na całym terytorium Syryjskiej Republiki Arabskiej przez 72 godziny od godz. 1 (od północy w Polsce) 6 lipca do północy w nocy z 8 na 9 lipca".

 

Tekst nie precyzuje, czy rozejm będzie obejmował dżihadystów z ugrupowań Państwo Islamskie i Front al-Nusra, który jest syryjskim odgałęzieniem Al-Kaidy.

 

Deklarację syryjskiej armii o wstrzymaniu ognia przyjął z zadowoleniem sekretarz stanu USA John Kerry, który w środę przebywa z wizytą w Tbilisi.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook