Włochy: ponad 40 tys. wniosków o azyl od początku roku

(fot. PAP/EPA/YANNIS KOLESIDIS)

Ponad 40 tysięcy wniosków o azyl złożyli od początku tego roku migranci przybyli do Włoch - poinformowano w środę w parlamencie. Liczba takich próśb wzrosła o 58 procent w porównaniu z tym samym okresem w 2015 r. Najwięcej wniosków składają Pakistańczycy.

 

Wśród łącznej liczby 40512 osób ubiegających się o azyl 35 tysięcy to mężczyźni - podał przewodniczący krajowego komitetu do spraw prawa do azylu Angelo Trovato, przedstawiając informację w parlamentarnej komisji, która zajmuje się systemem przyjmowania migrantów.

 

Status uchodźcy otrzymało 4 procent wnioskodawców, a około 20 proc. przyznano ochronę humanitarną. 60 procent wniosków odrzucono. Liczba takich przypadków we Włoszech rośnie, co tłumaczy się narodowością migrantów. Jak zauważył Trovato, w Niemczech 80 procent proszących o azyl to Syryjczycy, a zatem niewątpliwie mają oni prawo do ochrony.

 

We Włoszech natomiast sytuacja jest inna - wyjaśnił przedstawiciel komitetu. Najwięcej migrantów pochodzi z Pakistanu, Nigerii, Gambii, Senegalu i Wybrzeża Kości Słoniowej. Co ciekawe, zauważa się, żaden Pakistańczyk nie przypłynął na włoskie wybrzeża, co oznacza, że kanały napływu obywateli tego kraju są inne niż Morze Śródziemne.

 

Zwrócono też uwagę na powolny tryb rozpatrywania wniosków, wynoszący średnio 245 dni. Procedurę opóźnia i to, że w ostatnich miesiącach zostało złożonych 35 tysięcy odwołań od decyzji o odrzuceniu prośby o azyl.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.08

Liczba głosów:

12

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?