Syria: Główny negocjator rezygnuje

(fot. shutterstock.com)

Mohamad Allusz, główny negocjator opozycji w czasie prowadzonych w Genewie rozmów pokojowych w sprawie Syrii, zrezygnował w niedzielę z pełnienia tej funkcji - poinformowała agencja Reutera.

 

Allusz jest też przywódcą islamistycznej organizacji Dżaisz al-Islam (Armia Islamu), która wchodzi w skład Wysokiego Komitetu Negocjacyjnego (HNC) grupującego syryjską opozycję. Uzasadniając swoją decyzję, zaznaczył, że rozmowy pokojowe pod egidą ONZ nie przyniosły politycznego rozwiązania konfliktu syryjskiego i nie doprowadziły do polepszenia sytuacji Syryjczyków uwięzionych w oblężonych miastach.

 

Ponadto, jak podkreślił w oświadczeniu, toczone w Genewie negocjacje nie przybliżyły perspektywy transformacji politycznej w Syrii i nie doprowadziły do odsunięcia od władzy prezydenta tego kraju Baszara el-Asada.

Zgodnie z planem pokojowym zaaprobowanym przez Radę Bezpieczeństwa ONZ reżim prezydenta Asada i opozycja mają do sierpnia czas na uzgodnienie ram transformacji politycznej. Sekretarz stanu USA John Kerry podał 1 sierpnia jako datę uzgodnienia tymczasowych władz, zastrzegając jednak, że jest to "cel, a nie ostateczny termin".

 

W kwietniu HNC zawiesił jednak udział w negocjacjach z powodu niespełniania warunków przez stronę rządową. Nie wiadomo, kiedy rozmowy zostaną wznowione. Specjalny oenzetowski wysłannik ds. Syrii Staffan de Mistura zapowiedział w czwartek, że nie przewiduje, iż nastąpi to w najbliższych 2-3 tygodniach.

 

W syryjskiej wojnie od wybuchu konfliktu w 2011 roku zginęło już 270 tys. osób.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook