Poroszenko: należy utrzymać sankcje wobec Rosji

(fot. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT)

Zachodnie sankcje wobec Rosji powinny być utrzymane do czasu, gdy całkowicie wycofa ona swoje wojska z Ukrainy - oświadczył w czwartek prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podczas spotkania w Bukareszcie z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem.

 

Osłabienie sankcji w zamian za częściową realizację przez Rosję porozumienia pokojowego z Mińska "będzie bezpośrednim zagrożeniem dla uregulowania sytuacji w Donbasie" - powiedział.

 

- Porozumienie mińskie musi być wypełnione w całości - podkreślił Poroszenko.

 

Uzgodnione w lutym 2015 r. w Mińsku porozumienia zostały wprowadzone w życie tylko częściowo. Rozejm na wschodniej Ukrainie jest bardzo kruchy, a Moskwa i Kijów oskarżają się nawzajem o jego naruszanie.

 

Porozumienia przewidują rozejm, wycofanie ciężkiego sprzętu wojskowego, odzyskanie przez Ukrainę kontroli nad własną granicą z Rosją, pomoc humanitarną dla ludności, a także przeprowadzenie zgodnie z prawem ukraińskim wyborów na terenach będących obecnie pod kontrolą separatystów.

 

Kijów zobowiązał się do zapewnienia Donbasowi większej autonomii. Zapowiedziane zmiany w konstytucji mają umożliwić przyznanie specjalnego statusu samorządom w zajętych przez separatystów regionach.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.67

Liczba głosów:

9

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook