Korea Płn. znów przygotowuje się do próby jądrowej

(fot. shutterstock.com)

Od początku kwietnia w północnokoreańskim ośrodku prób jądrowych panuje wzmożona aktywność, co sugeruje, że reżim w Pjongjangu przygotowuje się do kolejnego takiego testu - podały w niedzielę południowokoreańskie media za źródłami w rządzie w Seulu.

 

Jeden z informatorów południowokoreańskiej agencji Yonhap powiedział, że "częstotliwość przemieszczania się pojazdów, pracowników i sprzętu w ostatnim czasie wzrosła dwu-, a nawet trzykrotnie" na terenie podziemnego ośrodka Punggye-ri, na północnym wschodzie Korei Płn.

 

Według źródeł wzmożona aktywność obserwowana jest od początku kwietnia; ich zdaniem "to przekonujący znak, że Korea Południowa przygotowuje się do piątej próby jądrowej".

 

Reuters zauważa, że doniesienia o możliwym kolejnym teście z wykorzystaniem ładunku atomowego pojawiły się w czasie, gdy władze w Pjongjangu przygotowują się do zaplanowanego na początek maja najwyższego zgromadzenia rządzącej Partii Pracy Korei, który przywódca Kim Dzong Un może wykorzystać do pochwalenia się postępami w rozwijaniu północnokoreańskiego programu atomowego.

 

W ocenie południowokoreańskiej armii Korea Płn. jest gotowa pod względem technicznym do kolejnej próby jądrowej i przeprowadzenie jej zależy od politycznej decyzji władz. Ministerstwo obrony w Seulu przekazało, że nie jest w stanie potwierdzić doniesień agencji Yonhap, ale podkreśliło, że reżim w Pjongjangu jest w stanie przeprowadzić kolejny test atomowy w dowolnym czasie.

 

Ostatnia jak dotąd próba Korei Płn. z wykorzystaniem ładunku atomowego miała miejsce 6 stycznia br. Reżim twierdzi, że przeprowadził wówczas pomyślnie test bomby wodorowej, potężniejszej od trzech testowanych w poprzednich latach ładunków. Sukces próby zakwestionowali zagraniczni eksperci.

 

W odpowiedzi na próbę jądrową oraz wystrzelenie przez Pjongjang w lutym rakiety balistycznej dalekiego zasięgu, która umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę, Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła na Koreę Płn. kolejne surowe sankcje.

 

W piątek amerykański ośrodek monitorujący działania Korei Płn., 38 North, poinformował, że w tym kraju prawdopodobnie prowadzone są przygotowania do wydobycia plutonu na terenie ośrodka nuklearnego Jongbjon, na północ od Pjongjangu.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook