Ochronić państwa muzułmańskie przed terroryzmem

(fot. shutterstock.com)

Prezydent Iranu Hasan Rowhani wezwał w niedzielę do obrony państw muzułmańskich przed terroryzmem i Izraelem. Przemawiając podczas uroczystej parady z okazji dnia wojska zwrócił uwagę na pozytywną rolę jaką Teheran odgrywa w Syrii i Iraku.

 

"Jeżeli jutro wasze stolice zostaną zagrożone przez terroryzm czy syjonizm, wiedzcie, że siłą, która może wam pomóc jest Islamska Republika Iranu" - mówił Rowhani. Zaznaczył jednocześnie, że Teheran udzieliłby pomocy państwu muzułmańskiemu tylko, gdy zostałby o to poproszony.

 

Podkreślił, że Iran odgrywa pozytywną rolę w Syrii i Iraku, gdzie pomaga lokalnym rządom w walce z dżihadystami z Państwa Islamskiego (IS).

 

"Potęga naszych sił zbrojnych nie jest wymierzona w naszych południowych, północnych, wschodnich czy zachodnich sąsiadów" - dodał. Agencja Associated Press zwraca uwagę, że irański prezydent odnosił się do niektórych państw Zatoki Perskiej, które oskarżają szyickie państwo o próbę dominacji w regionie. Arabia Saudyjska i Iran od dłuższego czasu rywalizują o wpływy na Bliskim Wschodzie, czego przykładem jest chociażby konflikt w Syrii i Jemenie.

 

Podczas uroczystej parady z okazji święta wojska zaprezentowano m.in. rosyjski system obrony przeciwlotniczej S-300, a także czołgi i inną broń.

 

W poniedziałek rzecznik irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych Hosejn Dżaber Ansari informował o dostarczeniu do kraju pierwszej partii rakiet S-300.

 

Rządy Rosji i Iranu zawarły kontrakt na dostawę systemów obrony powietrznej S-300 jeszcze w 2007 roku. Na mocy tego porozumienia Moskwa miała dostarczyć Teheranowi co najmniej pięć takich systemów. Realizacja została zawieszona w związku z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2010 roku, wprowadzającą sankcje przeciwko Iranowi, w tym zakaz dostarczania mu nowoczesnego uzbrojenia. W odpowiedzi Iran złożył wniosek o międzynarodowy arbitraż przeciwko Rosji.

 

Obawy w związku z posiadaniem przez Iran systemu S-300 wyraziły Stany Zjednoczone i Izrael. Według władz tych państw broń ta może wpłynąć na zmianę dotychczasowego układu sił w regionie.

 

Wspomóż Nas
Tagi: iran, terroryzm

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.33

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (8)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 22:05:26 | 2016-04-17
Czy p. ~abraham jest  klonem p. Abrahama, czy to następny ruski agent? Panowie zabłądziliście. Wracajcie na Onet i gazeta [pl.

Oceń 3 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~abraham 12:17:58 | 2016-04-17
Państwo Islamskie [ISIS] - organizacja wojskowo-polityczna utworzona przez amerykańskie służby specjalne na gruzach reżymu irackiego do walki z reżymem syryjskim.
Na płaszczyźnie ideologicznej Państwo Islamskie pełni funkcję prowokatora mającego na celu zupełną kompromitację idei kalifatu czyli zjednoczenia wszystkich państw muzułmańskich w jednolity blok religijno-polityczny.
Na płaszczyźnie strategicznej zagrożenie ze strony ISIS jest używane jako pretekst do dalszego prowadzenia wojny z terroryzmem co na płaszczyźnie taktyczno-operacyjnej przekłada się na zwiększanie wydatków na zbrojenia, prowadzenie operacji militarnych i ograniczanie wolności jednostki w imię bezpieczeństwa i w celu obrony przed stworzonym specjalnie do tego celu zagrożeniem.

Oceń 10 5 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?