Korea Płd.: nieudana próba rakietowa Korei Północnej

(fot. PAP / EPA / FRANCK ROBICHON)

Podjęta przez Koreę Płn. w piątek rano czasu lokalnego próba wystrzelenia rakietowego pocisku balistycznego zakończyła się najprawdopodobniej porażką - oceniają przedstawiciele sił zbrojny Korei Płd. i USA. Działanie Pjongjangu skrytykowały Chiny.

 
Według ekspertów ds. bezpieczeństwa komunistyczny reżim chciał przeprowadzić test pocisku średniego zasięgu typu Musudan.
 
- Korea Północna próbowała wystrzelić ze wschodniego wybrzeża rakietę, ale - jak się wydaje - próba ta zakończyła się niepowodzeniem - powiedział w piątek rano czasu lokalnego rzecznik resortu obrony Korei Południowej.
 
Start rakiety balistycznej miał uczcić "Dzień Słońca", czyli urodziny pierwszego przywódcy Korei Północnej, Kim Ir Sena.
 
Decyzję o wystrzeleniu pocisku balistycznego skrytykował główny sojusznik Pjongjangu - Chiny.
 
- Wystrzelenie w piątek rakiety średniego zasięgu przez Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną, mimo że nieudana, jest kolejną demonstracją siły, która bez odpowiedniego nadzoru doprowadzi kraj donikąd - napisała w komunikacie chińska państwowa agencja prasowa Xinhua.
 
- Broń nuklearna nie uczyni Pjongjangu bezpieczniejszym. Natomiast z drugiej strony kosztowne przedsięwzięcia wojskowe będą odbijać się na gospodarce kraju - dodano.
 
Pjongjang kontynuuje próby z rakietami balistycznymi mimo przyjętej 2 marca przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która zdecydowanie zaostrzyła sankcje wobec Korei Płn. Rezolucja ta była odpowiedzią na przeprowadzony przez ten kraj 6 stycznia kolejny test z bronią nuklearną. Ponadto w lutym Korea Płn. wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę.
 
Rezolucje ONZ zabraniają Korei Płn. prób z bronią jądrową oraz testów z rakietami balistycznymi. Nie zważając na te zakazy, Pjongjang nie ustaje w wysiłkach na rzecz zwiększenia swego potencjału wojskowego, w tym nuklearnego.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook