Syria: "Odejście Asada? To się nie wydarzy nigdy"

(fot. PAP/EPA/YOUSSEF BADAWI)

"To się nie wydarzy, nie teraz, nie jutro i nigdy" - powiedział o ewentualnym odejściu prezydenta Syrii Baszara el-Asada wiceminister spraw zagranicznych Faisal Mekdad w środę, w dniu rozpoczęcia trzeciej rundy negocjacji pokojowych ws. wojny domowej w Syrii.

 

Opozycja musi zrezygnować ze swojego marzenia o rządzie przejściowym, w którym nie byłoby Asada, bo to "nigdy nie zostanie zaakceptowane" - powiedział przedstawiciel MSZ w rozmowie z Associated Press.

 

Naszym zdaniem ten pomysł "upadł, jest nieaktualny i nigdy nie będzie do zaakceptowania. To (propozycja ze strony opozycji o stworzeniu rządu bez Asada - PAP) w rzeczywistości nic innego jak zamach stanu. Ludzie organizują jakąś rebelię i wtedy zdobywają władzę. To nigdy nie wydarzy się w Syrii" - dodał Mekdad.

 

"Prezydent Baszar el-Asad jest gwarancją istnienia Syrii oraz jedności syryjskiego terytorium i narodu" - argumentował swoje stanowisko wiceminister.

 

Podczas gdy w konflikcie syryjskim od 27 lutego trwa kruchy rozejm, w Genewie rozpoczęła się trzecia już runda negocjacji ws. zakończenia tej wojny. Porozumienie między reżimem w Damaszku a syryjskimi rebeliantami i opozycją może być trudne do wypracowania, ponieważ opozycja żąda odejścia prezydenta Asada, natomiast on sam przewiduje sformowanie narodowego rządu jedności, w którego skład wchodziłyby różne siły polityczne, w tym także przedstawiciele obecnych władz.

 

Wojna domowa w Syrii dotychczas kosztowała życie ponad 270 tysięcy ludzi.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook