Belgia: Abrini aresztowany w związku z zamachami

(fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ)

Belgijska prokuratura generalna potwierdziła w piątek, że wśród pięciu osób aresztowanych w związku z zamachami terrorystycznymi w Brukseli i Paryżu jest Mohamed Abrini, który prawdopodobnie był zaangażowany w obydwa ataki.

 

Już wcześniej informację o zatrzymaniu Abriniego, który określany jest jako jeden z najważniejszych podejrzanych o zorganizowanie listopadowych zamachów w Paryżu, potwierdziła belgijska policja.

 

31-letni Abrini jest Belgiem; trafił na listy najbardziej poszukiwanych przestępców w Europie, gdy został zidentyfikowany jako osoba, która jechała samochodem wraz z Salahem Abdeslamem, uważanym za koordynatora paryskich zamachów.

 

Belgijski prokurator federalny Eric Van der Sypt powiedział, że wciąż prowadzone są działania mające na celu ustalić, czy Abrini to mężczyzna w ciemnym kapeluszu, którego w dniu zamachu wraz z dwoma zamachowcami samobójcami zarejestrował monitoring lotniska Zaventem.

 

18 marca, po czterech miesiącach poszukiwań, belgijska policja schwytała w Brukseli Abdeslama. Cztery dni później doszło do zamachów na lotnisku w Zaventem pod Brukselą i w brukselskim metrze; zginęły w nich 32 osoby. Do zorganizowania ataków przyznało się Państwo Islamskie.

 

Od zatrzymania Abdeslama Abrini był jednym z dwóch najważniejszych poszukiwanych; drugim jest mężczyzna znany pod pseudonimem Sufian Kajal.

 

Rola Abdeslama w zamachach z 13 listopada w Paryżu nie jest do końca jasna, ale uważa się, że odpowiadał przynajmniej za ich logistyczne przygotowanie i prowadził jeden z samochodów użytych podczas zamachów.

 

Paryskie zamachy kosztowały życie 130 osób; do ich zorganizowania przyznało się Państwo Islamskie. W dużej mierze zostały one przygotowane w Brukseli przez mieszkających tam Francuzów arabskiego pochodzenia. Część z nich zginęła śmiercią samobójczą podczas ich przeprowadzenia, tak jak brat Abdeslama Brahim.

 

Wspomóż Nas
Tagi: belgia

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 20:20:37 | 2016-04-09
Abdeslam i Abrini poruszali się swobodnie po Belgii, tym państwie które jest już trupem tylko o tym nie wie. W Molenboek mieszkali sobie, chodzili do kafejek i na pogaduszki z sąsiadami. Jaka jest lojalność islamskich mieszkańców państw osiedlenia w stosunku do tych którzy dali im mieszkania, socjal, szkoły dla dzieci etc. . 

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?