Grecja: przyjęto ustawę umożliwiającą odsyłanie migrantów

(fot. PAP/EPA/STRINGER)

Grecki parlament przyjął w piątek wieczorem ustawę, która otwiera drogę do odsyłania do Turcji migrantów przybyłych do Grecji, co przewiduje porozumienie zawarte między UE a Turcją. Jego celem jest powstrzymanie napływu migrantów.

 

Ustawa została przyjęta większością 169 deputowanych na 276 obecnych w chwili głosowania. Deputowani koalicji kierowanego przez Aleksisa Ciprasa lewicowego ugrupowania Syriza i niewielkiej prawicowej partii Niezależni Grecy zagłosowali za, podobnie jak przedstawiciele socjalistycznej Pasok i centrowej To Potami.

 

Główna partia opozycyjna Nowa Demokracja zagłosowała tylko za poprawkami dotyczącymi bezpośrednio umowy UE-Turcja.

 

Przeciwko byli komuniści i neofaszystowska Złota Jutrzenka.

 

Liczący 100 stronic i składający się z 87 artykułów tekst został przyjęty w przyspieszonej procedurze, na trzy dni przed pierwszym odesłaniem migrantów z Grecji do Turcji w poniedziałek.

 

Celem ustawy jest przede wszystkim wprowadzenie do greckiego prawa unijnej dyrektywy, która pozwala na odsyłanie, pod pewnymi warunkami, migrantów do kraju trzeciego, w tym przypadku Turcji. Ustawa przewiduje także wzmocnienie służb azylowych, które muszą rozpatrzyć wnioski o azyl tysięcy migrantów przybyłych na wyspy na Morzu Egejskim po 20 marca, a także osób, które utknęły w Grecji wcześniej z powodu zamknięcia granic przez wiele krajów europejskich.

 

Na terytorium Grecji przebywa obecnie ponad 50 tys. migrantów.

 

Zgodnie z porozumieniem zawartym 18 marca na szczycie unijno-tureckim Turcja ma przyjmować z powrotem wszystkich migrantów, którzy od 20 marca przedostaną się nielegalnie na greckie wyspy. W zamian UE ma rozpocząć przejmowanie syryjskich uchodźców bezpośrednio z tureckich obozów; za każdego odesłanego z Grecji Syryjczyka Unia przejmie od Turcji jednego syryjskiego uchodźcę. To rozwiązanie ma być tymczasowe, a jego celem jest zniechęcenie uchodźców do nielegalnej przeprawy do Grecji oraz zniszczenie "modelu biznesowego" przemytników ludzi.

 

W piątek niemieckie MSW oświadczyło, że pierwsi Syryjczycy, którzy mają zostać przyjęci na mocy tego porozumienia, są oczekiwani w najbliższy poniedziałek.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook