Belgia: zarzuty ws. udaremnionego ataku we Francji

(fot.PAP/EPA/ETIENNE LAURENT)

Belgijska prokuratura poinformowała w niedzielę o postawieniu zarzutów drugiemu podejrzanemu, zatrzymanemu w Brukseli w śledztwie w sprawie planowanego zamachu we Francji, który - jak podały w czwartek francuskie władze - został udaremniony na ostatnim etapie.

 

Mężczyzna, przedstawiany przez belgijską agencję Belga jako Abderamane A., został postrzelony przez policję i zatrzymany w piątek w obławie w brukselskiej dzielnicy Schaerbeek. W sobotę informowano o przedłużeniu mu aresztu o 24 godziny.

 

Postawiono mu zarzut "uczestnictwa w działalności ugrupowania terrorystycznego".

 

Także w sobotę belgijska prokuratura powiadomiła, że w związku z operacją antyterrorystyczną we Francji postawiła zarzuty innemu podejrzanemu, Rabahowi N. Operacja nie miała związku z wtorkowymi zamachami w Brukseli, w których zginęło 31 osób, w tym trzech terrorystów.

 

W czwartek francuskie władze podały, że udaremniły zamach, do którego przygotowania były "na zaawansowanym etapie" i aresztowały 34-letniego Francuza Redę Kriketa. Po jego zatrzymaniu w mieszkaniu na paryskim przedmieściu Argenteuil znaleziono broń i materiały wybuchowe.

 

W ubiegłym roku Kriket został skazany zaocznie w Belgii w procesie, w którym głównym oskarżonym był Belg Abdelhamid Abaaoud, członek Państwa Islamskiego, uważany za jednego z organizatorów zamachów w Paryżu z 13 listopada 2015 roku.

 

W skoordynowanych atakach zginęło wówczas 130 osób. 

 

Wspomóż Nas
Tagi: belgia, francja

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?