"Jak najszybciej wdrożyć unijny system PNR"

(fot. EPA/OLIVIER HOSLET)

Polska opowiada się za szybkim wdrożeniem europejskiego systemu wymiany danych pasażerów (PNR) oraz wzmocnieniem współpracy wywiadów w walce z terroryzmem - poinformował w czwartek w Brukseli szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

 

Minister wziął udział w nadzwyczajnym spotkaniu szefów resortów spraw wewnętrznych państw unijnych w Brukseli. Zostało ono zwołane na wniosek Belgii, by omówić konsekwencje wtorkowych zamachów w Brukseli, w których zginęło co najmniej 31 osób.

 

W przyjętym wspólnym oświadczeniu potwierdzono m.in., że w kwietniu powinna zostać przyjęta dyrektywa o systemie wymiany danych pasażerów (PNR), który ma pomóc w tropieniu podejrzanych o terroryzm.

 

"Stanowisko rządu Prawa i Sprawiedliwości jest konsekwentne. PNR już dawno powinien być wdrożony. Wszystkie regulacje, które poprawiają bezpieczeństwo, powinny być wdrożone" - powiedział Błaszczak dziennikarzom jeszcze przed spotkaniem.

 

Dodał, że wprowadzenie przepisów o PNR w dużej mierze zależy od decyzji europosłów. "Mam nadzieję, że będzie refleksja po stronie Parlamentu Europejskiego" - powiedział.

 

Dyrektywa o PNR, po kilku latach prac, została pod koniec ubiegłego roku uzgodniona przez europarlament i Radę UE (rządy państw unijnych). Czeka na ostateczne zatwierdzenie przez obie te instytucje. Eurodeputowani z grup lewicowych i liberalnych domagają się jednak równoległego przyjęcia nowych unijnych przepisów o ochronie danych osobowych, by zapobiec ewentualnym nadużyciom przy wykorzystaniu systemu PNR.

 

Nowe prawo ma nakładać na przewoźników lotniczych obowiązek przekazywania władzom państw Unii rutynowo zbieranych danych dotyczących pasażerów wjeżdżających na terytorium UE lub je opuszczających. Dyrektywa pozwoli też państwom na stosowanie jej zapisów wobec pasażerów na trasach pomiędzy państwami UE i krajowych.

 

Błaszczak poinformował, że na spotkaniu ministrów zadeklarował "pełną gotowość do uczestniczenia w procesie wymiany informacji" pomiędzy służbami, aby zwiększyć skuteczność walki z terroryzmem.

 

"Wszystko to, co może doprowadzić do tego, żeby ratować życie ludzkie, jest uzasadnione. Z naszej strony nie ma przeszkód. My jesteśmy otwarci na taką współpracę" - powiedział.

 

Wskazał też, że do zamachów w Brukseli doszło w Wielkim Tygodniu. "To dobre pytanie, dlaczego ci ludzie, urodzeni i wychowani tu, na zachodzie Europy, sami nastają na własne życie, popełniają samobójstwa i doprowadzają do tego, że giną niewinni ludzie" - powiedział Błaszczak.

 

Dodał, że UE musi zastanowić się też, czy przyjęte metody walki z terroryzmem skutecznie rozwiążą ten problem. "Czy PNR spowoduje, że ci ludzie nie będą popełniać samobójstw i zabijać niewinnych ludzi?" - pytał.

 

"Już po raz kolejny słucham informacji o tym samym na posiedzeniu ministrów spraw wewnętrznych państw UE. Zawsze padają zapewnienia, że ten system będzie działał. Jak widzimy, z realizacją jest problem" - dodał Błaszczak.

 

Jak mówił, w czwartek padały też pytania pod adresem Belgii związane z informacjami, że jeden z zamachowców został w 2015 r. deportowany z Turcji, która ostrzegała o jego zaangażowaniu w terroryzm. Minister nie chciał jednak komentować dyskusji na ten temat.

 

O tym, że jeden ze sprawców zamachów w Brukseli był w 2015 r. zatrzymany i deportowany z Turcji do Holandii, poinformował w środę turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan. Według niego władze holenderskie zwolniły podejrzanego, bo Belgia, której był obywatelem, nie znalazła dowodów na jego powiązanie z terroryzmem.

 

W czwartek w związku z tymi informacjami belgijscy ministrowie sprawiedliwości Koen Geens i spraw wewnętrznych Jan Jambon złożyli dymisję, jednak premier Charles Michel nie przyjął ich rezygnacji. 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.56

Liczba głosów:

9

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

andrzej_a 02:19:04 | 2016-03-25
A kiedy się ockną i zaczną powszechnie w miejscach publicznych montować bramki z wykrywaczami metalu badającymi gestość (metalu) na cm3 i m3?

ŚDM już pod płotem, a ludziom wciska się mantrę, że Polska jest przygotowana. Jak znowu zginie 96 ofiar lub więcej to będą znowu zganiać jedni na drugich. A bałagan jak był, tak dalej jest.

Dzięki takim wykrywaczom nikt z pasem szahida ani walizką by nie przeszedł, co najwyżej na takiej bramce musiałby detonować.

Założę się, że nasze służby nawet nie myślą o takich zabezpieczeniach na ŚDM.

Oceń 1 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Maciej Niećko 22:20:36 | 2016-03-24
„Eurodeputowani z grup lewicowych i liberalnych domagają się jednak równoległego przyjęcia nowych unijnych przepisów o ochronie danych osobowych, ”  -
co oznacza ,że  tylko lewicowe i „liberalne” służby bezpieczeństwa będą mogły kontrolować i utajniać (szczególnie pieniądze z podatków :-)
W społeczeństwach  żyjących  w prawdzie wszystko jest jawne.

W systemach stalinowskich  lewackie służby bezpieczeństwa mordowały przeciwników pod pretekstem organizowania zamachu na dyktatora.

Oceń 4 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?