UE: Grecja prosi o pomoc logistyczną

(fot. shutterstock.com)

Grecja poprosiła w poniedziałek unijnych partnerów o pomoc logistyczną w celu wdrożenia unijno-tureckiego planu zahamowania fali migracji do Unii Europejskiej. Tymczasem na greckie wyspy przybywają licznie nowi migranci.

 

"W najbliższych dniach musimy działać bardzo sprawnie i w sposób skoordynowany, by uzyskać najlepszy możliwy rezultat (wdrożenia porozumienia)" - powiedział grecki premier Aleksis Cipras po spotkaniu w Atenach z unijnym komisarzem ds. migracji Dimitrisem Awramopulosem.

 

"Wsparcie w zakresie zasobów ludzkich musi nadejść szybko" - podkreślił premier.

 

Zgodnie z unijno-tureckim planem, przyjętym w piątek na szczycie w Brukseli, wszyscy imigranci, którzy począwszy od 20 marca nielegalnie przedostaną się z Turcji na greckie wyspy, będą odsyłani z powrotem do Turcji. W zamian UE ma przesiedlać bezpośrednio z tureckich obozów syryjskich uchodźców; za każdego odesłanego z Grecji Syryjczyka UE ma przyjąć jednego syryjskiego uchodźcę z Turcji.

 

Plan ma zniechęcić uchodźców do nielegalnej wyprawy do Grecji oraz pokazać, że zostając w Turcji będą mieć możliwość legalnej podróży do UE.

 

Ponieważ nadal każda osoba docierająca do Grecji będzie mogła wystąpić o azyl i będzie mieć prawo do odwołania się od odmownej decyzji, na wyspach muszą zostać ustanowione odpowiednie sądy; Grecy zapowiadają, że do rozpatrywania wniosków azylowych potrzebnych będzie 30 sędziów.

 

Aby zaś przeprowadzić logistycznie całą operację odsyłania migrantów z Grecji do Turcji, potrzebnych będzie około 4000 funkcjonariuszy Europejskiego Biura Wsparcia w dziedzinie Azylu (EASO), agencji ds. granic Frontex oraz pograniczników, policjantów i ekspertów w dziedzinie azylu przysłanych przez kraje członkowskie.

 

Według KE już kilka dni temu 20 krajów UE, w tym Polska, poinformowało, że udostępni personel na potrzeby realizacji unijno-tureckiego planu. Francja i Niemcy zaoferowały wspólnie w sumie 600 funkcjonariuszy.

 

Reuters pisze, że ponad połowa tego korpusu funkcjonariuszy ma pochodzić spoza Grecji i że mają być oni rozmieszczeni na miejscu do przyszłego tygodnia.

 

W poniedziałek, dzień po wejściu w życie porozumienia z Turcją, które oznacza de facto zamknięcie dla migrantów szlaku, który ponad milion osób pokonało w ub. roku, władze poinformowały, że do godzin porannych na greckie wyspy przybyło 1662 migrantów - dwa razy tyle, co w niedzielę.

 

Tuż po godzinie 4.30 straż przybrzeżna na otwartym morzu uratowała 54 osoby. Dwie godziny później wyłowiono z wody kolejne 44 osoby. Reuters, który cytuje wypowiedzi migrantów z Syrii przetransportowanych na wyspę Lesbos, pisze, że nie byli oni świadomi wejścia w życie porozumienia z Turcją i tego, że w myśl nowych zasad zostaną odesłani do tego kraju.

 

Reuters pisze, że niejasny jest los blisko 47 tys. migrantów, którzy utknęli w Grecji przed zawarciem porozumienia UE z Turcją.

 

Wspomóż Nas
Tagi: ue, grecja

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook