Grecja: napływ migrantów trwa w dzień po porozumieniu UE z Turcją

(fot. PAP/EPA/ORESTIS PANAGIOTOU)

Napływ migrantów do Grecji w niedzielę, już po wejściu w życie porozumienia UE z Turcją zamykającego szlak egejski, wciąż trwał i przyniósł kolejne ofiary. Utopiły się dwie dziewczynki, a dwaj syryjscy uchodźcy zmarli na serce - podała grecka policja.

 

Utopione dziewczynki, które w niewyjaśnionych okolicznościach wypadły z łodzi transportującej około 40 migrantów, wyłowiła z morza straż przybrzeżna niedaleko Rodos.

 

Z kolei dwaj syryjscy uchodźcy po przybyciu rano łodzią na Lesbos zmarli na atak serca - podał przedstawiciel na wyspie wysokiego komisarza ds. uchodźców ONZ (UNHCR) Boris Czeszirkow.

 

W ciągu 24 godzin do 8 rano w niedzielę lokalnego czasu na greckie wyspy przybyło według greckiego rządowego centrum antykryzysowego 875 uchodźców i migrantów.

 

Podpisane w piątek w Brukseli porozumienie między Unią Europejska a Turcją przewiduje odsyłanie do Turcji wszystkich migrantów przybyłych do Grecji poczynając od niedzieli, włącznie z pragnącymi uzyskać azyl Syryjczykami.

 

Grecy już po południu w sobotę zaczęli odsyłać ze swoich wysp wszystkich migrantów i uchodźców, aby opróżnić ośrodki rejestracji - pisze agencja EFE.

 

Zgodnie z porozumieniem za każdego Syryjczyka odesłanego z Grecji do Turcji, inny Syryjczyk zostanie przesiedlony z Turcji do UE.

 

Pierwszeństwo przysługuje tym migrantom, którzy nie próbowali nielegalnie przedostać się do krajów unijnych.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook