ONZ: na świecie jest 244 mln migrantów

(fot. PAP/EPA/YANNIS KOLESIDIS)

Zjawisko migracji z jej dramatycznymi konsekwencjami obejmuje cały świat, a nie tylko jeden kontynent czy kraj. Fale przybywających, które zalewają Europę, to zaledwie mała część rzeczywistości o wiele bardziej złożonej i globalnej.

 

Wykazuje to ostatnie wydanie International Migration Report Organizacji Narodów Zjednoczonych, który analizuje szczegółowo kraje docelowe, pochodzenie, koncentrację osób migrujących za granicę. Z dokumentu wyłania się po raz pierwszy pełny obraz, ukazujący drugą stronę globalizacji. O oenzetowskim raporcie piesze watykański dziennik "L`Osservatore Romano".

 

Liczba osób, żyjących w kraju innym niż ten, w którym się urodziły, pod koniec 2015 roku sięgała 244 mln. Ta rzesza "cudzoziemców" od początku wieku zwiększyła się o 41 proc. A kontynent azjatycki, z którego 104 mln osób zamieszkiwało gdzie indziej w 2015 r., jest pierwszym obszarem, z którego pochodzą.

 

Niemal połowa ogółu migrującej ludności na świecie składa się z Hindusów (16 mln), Chińczyków (10 mln), mieszkańców Bangladeszu i Pakistanu. Również Europa odgrywa główną rolę w diasporze - z 62 mln (25 proc. ogółu światowego), w tym Rosjanie i Ukraińcy są w czołówce (11 i 6 mln).

 

Raport Narodów Zjednoczonych analizuje także sylwetkę migrantów międzynarodowych. Jeżeli chodzi o rodzaj, wskaźnik kobiet zmalał (z 49,1 do 48,2 proc.) od 2000 r. do 2015 r., jednak Europa jak i Ameryka Północna są obszarami, gdzie procent migrantek jest najwyższy (ok. 52 proc.), przede wszystkim z powodu licznej obecności osób starszych oraz perspektyw dłuższego życia kobiet.

 

Co do średniej wieku, dokument Narodów Zjednoczonych wskazuje na wzrost z 38 do 39 lat migrantów, przy czym Afrykańczycy okazują się młodsi (od 28 do 29 lat). Wzrosła w rozważanym okresie również populacja migrantów poniżej 20 roku życia: jest ich 37 mln - 15 proc. ogółu.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook