Czechy starają się być odpowiedzialnym członkiem NATO

Czechy starają się być odpowiedzialnym członkiem NATO
(fot. shutterstock.com)
PAP / jm

Niezależnie od różnic w czeskiej i polskiej debacie o polityce bezpieczeństwa, Czechy starają się odgrywać rolę odpowiedzialnego i solidarnego członka NATO - mówi PAP ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Jakub Groszkowski.

W poniedziałek po południu prezydent Andrzej Duda udaje się z dwudniową wizytą do Pragi.

Groszkowski podkreśla, że Czechy są jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski. "W polsko-czeską wymianę handlową zaangażowane są tysiące firm z obu krajów, nie tylko na pograniczu. Wymiana handlowa między naszymi państwami wymaga jednak wsparcia. Potrzeba nowych połączeń infrastrukturalnych, zarówno energetycznych, jak i drogowych, czy kolejowych" - powiedział.

Uważa, że niezależnie od różnic w czeskiej i polskiej debacie o polityce bezpieczeństwa, Czechy starają się odgrywać rolę odpowiedzialnego i solidarnego członka NATO. Groszkowski ocenia, że zarówno Polsce, jak i Czechom bardzo zależy na tym, by w pełni zrealizować postanowienia szczytu NATO w Newport i aby kolejny szczyt Sojuszu w Warszawie zakończył się sukcesem, który oba państwa definiują podobnie. "Chodzi o wzmocnienie wschodniej flanki NATO" - zaznacza.

DEON.PL POLECA

"Czechy nie uważają się za państwo flankowe. Graniczą z państwami należącymi do NATO i Austrią. Granice Czech nie stanowią zewnętrznej granicy Unii. To wpływa na ich inną percepcję zagrożeń" - powiedział.

Dodał, że problemem pozostaje kwestia budżetu obronnego Czech, gdyż jest on tylko nieco wyższy niż 1 proc. PKB, a więc poniżej poziomu 2 proc. PKB. do którego zobowiązały się państwa Sojuszu. "Czeski rząd planuje stopniowy wzrost tych wydatków w kolejnych latach, realizacja tych obietnic nie jest jednak przesądzona.

Z pewnością warto przekonywać czeskich sojuszników, by aktywniej wdrażali plany modernizacyjne i zwiększali swój budżet obronny" - zaznaczył Groszkowski. Uważa, że na poziomie rządowym stanowiska polskie i czeskie jeśli chodzi o postrzeganie Rosji i sytuacji na Ukrainie jest zbieżne, ale odmienne zdanie w tej sprawie prezentuje czeski prezydent Milosz Zeman.

Polska i Czechy przedstawiają także zbieżne stanowisko w kwestii polityki energetycznej. "W ramach Grupy Wyszehradzkiej zabiegamy o wdrażanie celów Unii Energetycznej. Przekonujemy, że każde państwo unijne powinno móc samodzielnie decydować o tym, jaki chce mieć mix energetyczny, czyli z jakich źródeł chce czerpać energię. W naszym przypadku chodzi o ważną rolę węgla, czy łupków, w przypadku Czech, energetyki atomowej, której nie wszystkie państwa unijne są zwolennikami" - powiedział Groszkowski.

Oba kraje, jak i pozostali członkowie państw Grupy Wyszehradzkiej, są zainteresowane tym, by polityka spójności pozostała bardzo ważnym instrumentem wspierania rozwoju gospodarczego w Unii Europejskiej. "Komisja Europejska ma wydać w tym roku śródokresowy przegląd unijnych ram finansowych na lata 2014-2020.

Przedmiotem analiz Komisji będzie również polityka spójności i ze strony niektórych państw pojawiają się propozycje korekty tej polityki niekoniecznie na naszą korzyść. Z tego względu współpraca państw regionu jest bardzo potrzebna" - dodał.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Czechy starają się być odpowiedzialnym członkiem NATO
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.