Słowacja: trudności w utworzeniu rządu

Słowacja: trudności w utworzeniu rządu
(fot. EPA/CHRISTIAN BRUNA)
PAP / psd

Partia Socjaldemokratyczna (SMER) wygrała sobotnie wybory parlamentarne uzyskując 28,3 proc głosów, co daje jej 49 mandatów ze 150. Dotychczas miała 83 deputowanych.

Zdaniem analityków utworzenie przez nią nowego gabinetu będzie jednak problematyczne m.in. wobec sukcesu skrajnych nacjonalistów, którzy po raz pierwszy weszli do parlamentu.

Robert Fico, przywódca pozostającej u władzy od 2006 roku SMER-SD, ocenił w niedzielę, że nowy słowacki parlament jest skrajnie rozczłonkowany.

"Formowanie rządu potrwa dłużej, niż zazwyczaj" - dodał Fico, przypominając, że Słowacja stoi przed wielkim wyzwaniem, jakim jest kryzys migracyjny i objęcie od lipca przewodnictwa Unii Europejskiej.

DEON.PL POLECA

"Ludzie zdecydowali, chociaż jesteśmy przekonani, że niektóre partie polityczne nie powinny być reprezentowane w parlamencie i trzeba ich zakazać" - oświadczył premier.

Fico odniósł się w tych słowach do sukcesu skrajnych nacjonalistów z partii LSNS, którym przewodzi Marian Kotleba. Ugrupowanie to uzyskało 8 proc głosów, co przełożyło się na 14 mandatów.

Liberałowie z partii SaS Richarda Sulika dostali 12,1 proc. głosów i 21 mandatów. Czyni to z Sulika lidera centroprawicy. Liberałowie wyprzedzili OLaNO-NOVA, zwaną partią protestu, która otrzymała 11 proc. głosów i 19 mandatów.

Fico przyznał, że oczekiwał lepszego rezultatu; sądził, że jego partia uzyska poparcie 33 proc. wyborców.

Jako "wielkie trzęsienie ziemi" określił rezultaty głosowania przywódca partii OLaNO-NOVA, konserwatysta Igor Matović.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Słowacja: trudności w utworzeniu rządu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.